Forum penspinning.pl Strona Główna  
  •  Regulamin  •    FAQ  •   Szukaj  •   Kalendarz  •   Użytkownicy  •   Grupy  •   Album  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: FeniX
|8 Gru 2010|, o 20:08
Adobe Photoshop i drukowanie insertów
Autor Wiadomość
Kazuke 
Użytkownik

Kręcę od: 05.05.2009
Ręka: Prawa
Handel: 100% (+56, 0, 0)
Wysłany: |21 Lis 2010|, o 15:16   Adobe Photoshop i drukowanie insertów

Już od pewnego czasu miałem problem z drukowaniem insertów z użyciem Photoshopa. Po podaniu rozmiarów jakie miał otrzymać insert po wydrukowaniu otrzymywałem jego znacząco mniejszą wersję. Od wielu miesięcy szukałem powodu tego problemu. W końcu udało mi się dojść dlaczego tak się dzieje oraz jak temu zaradzić. Teraz mogę podzielić się moją wiedzą z Wami.

Powodem tego problemu jest domyślna wartość rozdzielczości wyświetlania grafik. Domyślnie wartość ta jest ustawiona na 72 piksele na cal. Jednak wartość ta jest różna zależnie od monitora i wybranej rozdzielczości ekranu. Należy tą wartość ręcznie dostosować. Dzięki czemu po wybraniu narzędzia "Lupa" oraz kliknięciu opcji "Rozmiar w druku" na monitorze ukaże nam się dokładnie odwzorowana grafika, która po wydrukowaniu będzie miała dokładny rozmiar jak widoczny na monitorze. Ta funkcja z niezmienioną wartością rozdzielczości programu najczęściej wyświetla znacząco mniejszą grafikę niż tą, którą otrzymamy po wydrukowaniu.

Dostosowywanie rozdzielczości wyświetlania grafiki

Na początek stwórzmy nowy plik w programie Adobe Photoshop CS5. W tym celu wybierzmy polecenie "Nowy..." z menu "Plik" bądź poprzez skrót klawiaturowy "CTRL + N". W nowo otwartym oknie w polu "Ustawienie domyślne" wybieramy pozycję "Papier International". Następnie w polu "Rozmiar" wybieramy "A4". Całość zatwierdzamy przyciskiem "OK". Tak o to utworzyliśmy nowy plik o rozmiarach kartki A4. Teraz będziemy potrzebowali jednej kartki tego samego formatu, aby przyłożyć ją do monitora i porównać z wersją w Photoshopie. Wcześniej jednak wybierzmy narzędzie "Lupa" z Paska Narzędzi bądź poprzez wciśnięcie klawisza "Z". Następnie w Pasku Opcji należy kliknąć przycisk "Rozmiar w druku". Dzięki tej czynności Photoshop odpowiednio dostosowuje przybliżenie tak, aby ukazać dokument w rzeczywistych rozmiarach.

Przyłóżmy teraz kartkę A4 i sprawdźmy czy rozmiar w Photoshopie pokrywa się z rozmiarami w rzeczywistości.

W moim przypadku kartka formatu A4 nie pokrywa się z rozmiarami podanymi przez Photoshopa. Kolorem niebieskim oznaczyłem granice kartki A4 w Photoshopie, a kolorem czarnym kartki w rzeczywistości. Kartka w naszym programie jest zbyt mała o obszar oznaczony na czerwono.

Jak na razie nie udało mi się znaleźć jakiś automatycznych metod dostosowywania wartości rozdzielczości Photoshopa do naszego monitora i rozdzielczości ekranu, dlatego też będziemy musieli dostosować tą wartość ręcznie. Jak się do niej dostać? Otóż możemy ją zmienić otwierając okno z menu "Edycja > Preferencje > Jednostki i miarki".

W polu "Rozdzielczość ekranowa" widnieje rozdzielczość wyświetlania obrazów przez Photoshopa. W moim przypadku jest ona już dostosowana. Domyślnie ta wartość wynosi "72" piks/cal.

Musimy tą wartość zmieniać tak długo, aż widoczna kartka w Photoshopie poprzez "Rozmiar w druku" będzie dokładnie tych samych rozmiarów co przyłożona kartka do monitora. Należy na początek dostosować wartość całkowitą i jeśli kartki nadal nie będą się zgadzać należy próbować dalej nawet do setnych części po przecinku. W moim wypadku ta wartość wynosi dokładnie "90,203" co jak widać jest dość dokładną wartością. Podczas każdej zmiany należy zawsze klikać przycisk "Rozmiar w druku" na Pasku Opcji po wybraniu narzędzia Lupa.

Zapewnianie dokładnych rozmiarów podczas drukowania

Po dostosowaniu rozdzielczości mamy możliwość wyświetlenia dokładnych rozmiarów wydruku. Jednak niewiele to wpływa na samo drukowanie. Utworzymy nowy dokument rozmiarów jakie chcemy, aby nasz insert miał. Następnie skopiujemy go na dokument formatu A4 i w końcu wydrukujemy.

Utwórzmy nowy dokument w rozmiarach, których potrzebujemy do wydrukowania naszego inserta. W moim przypadku jest to 84 milimetra szerokości oraz 20 milimetrów wysokości. Określamy te wartości po wybraniu Plik > Nowy... w polu "Szerokość" oraz "Wysokość" i wybraniu po prawej stronie jednostki "mm" - milimetry. Do nowo utworzonego dokumentu przeciągamy wybrany przez nas insert. Prawdopodobnie będzie on zaimportowany jako obiekt inteligenty i będziemy mogli zmienić jego rozmiar. Dostosowujemy go odpowiednio do rozmiarów naszego dokumentu poprzez przeciąganie punktów w narożnikach obiektu. Należy tą czynność wykonywać z wciśniętym klawiszem "Shift", aby zachować proporcje. Jeśli jednak plik nie został dodany jako obiekt inteligentny, należy zaznaczyć warstwę z nim w oknie "Warstwy" i wybrać narzędzie pierwsze w kolejności od góry z Paska Narzędzi. Możemy też użyć klawisza "V". Ważne, aby w Pasku Opcji była zaznaczona opcja "Kontrolki przekształceń". Gdy mamy już insert w odpowiednich rozmiarach należy kliknąć na dowolną warstwę w panelu "Warstwy" prawym przyciskiem myszy i wybrać polecenie "Spłaszcz obraz". Po tej czynności nasz obraz scali wszystkie warstwy w jedną. Wciśnijmy teraz kombinację klawiszy "CTRL + A", a następnie "CTRL + C", aby najpierw zaznaczyć, a następnie skopiować grafikę naszego inserta. Przechodzimy teraz do zakładki z naszą kartką A4 i wciskamy "CTRL + V", aby wkleić nasz insert. Poprzez narzędzie przekształcania ( klawisz "V" na klawiaturze ) umieszczamy nasz insert 2-3 cm od górnej i lewej krawędzi kartki. Aby krawędzie naszego inserta były dobrze widoczne dodamy dla niego obrys. Należy w panelu "Warstwy" dwukrotnie kliknąć warstwę z naszym insertem. W nowym oknie przechodzimy do "Obrys". Wybieramy kolor dla obramowania ( ja preferuję czerwony) powinien się różnić od koloru kartki i kolorów inserta. Jego rozmiar zmieniamy na 4 piksele.

Aby sprawdzić jakie rozmiary będzie miał nasz insert w rzeczywistości. Wybierzmy narzędzie Lupa ( klawisz - Z ), a następnie w Pasku Opcji należy wybrać "Rozmiar w druku".

Aby wydrukować nasz insert należy wybrać z menu "Plik" polecenie "Drukuj" bądź wywołać je poprzez kombinację klawiszy "CTRL + P". W nowym oknie musimy obok przycisku "Ustawienia druku..." wybrać ikonę pionowego układu ( pierwsza na prawo od przycisku "Ustawienia druku...". Następnie wystarczy wcisnąć przycisk "Drukuj", aby wydrukować nasz insert.
Ostatnio zmieniony przez Kazuke |7 Gru 2010|, o 16:45, w całości zmieniany 7 razy  
PTP Wymiany/Trades

Chlebny 
Użytkownik

Kręcę od: 4 XII 2008
Handel: 100% (+5, 0, 0)
Wysłany: |8 Gru 2010|, o 20:44   

Ale ja i tak wole InfranView. Dużo lepszy, bo wystarczy ustawić w opcjach szerokość i wysokość grafiki, którą chcemy wydrukować i kliknąć "Drukuj".

Mystogan 
Użytkownik

Kręcę od: 1 IX 2010
Handel: 0% (0, 0, 0)
Wysłany: |8 Gru 2010|, o 22:25   

GIMP również się do tego nadaje. Wystarczy podczas włączania nowego okna zmienić jednostki z pixeli na mm.
PTP Wymiany/Trades

Precel 
Fingers' Artist

Kręcę od: IX 2008
Handel: 100% (+285, 0, 0)
Wysłany: |8 Gru 2010|, o 22:46   

Nigdy nie podejrzewałem, że można napisać tak długi artykuł o drukowaniu insertów oO

Ja zawsze ściągałem .jpg wrzucałem do Worda, tam w opcjach obrazka zmieniałem jego rozmiar na taki jaki potrzebowałem w cm i drukowałem ; p

Jednakże ładny artykuł i myślę, że może się komuś przydać ;) GJ!

@down:

W Wordzie można sobie spokojnie przyłożyć kartkę A4 i wyskalować tą wyświetlaną na monitorze ;)

Fingers' Artists
Ostatnio zmieniony przez Precel |9 Gru 2010|, o 18:03, w całości zmieniany 2 razy  
PTP Wymiany/Trades

Kazuke 
Użytkownik

Kręcę od: 05.05.2009
Handel: 100% (+56, 0, 0)
Wysłany: |9 Gru 2010|, o 13:25   

Chlebny, Mystogan:
Cytat:

Adobe Photoshop i drukowanie insertów

Ja napisałem tutaj także w jaki sposób zrobić dokładnie wyświetlanie rozmiarów na monitorze. Z tego co wiem to Word, GIMP itp. nie dają podobnej możliwości bądź także mają z tym problem. Ja napisałem jak wykonać to w Photoshopie.

kacper13w 
Użytkownik

Kręcę od: 18 II 2011
Ręka: prawa
Wysłany: |19 Lut 2011|, o 13:36   

Ja polecam gimp'a :grin:

Kaspi 
Użytkownik

Kręcę od: dawno i nie prawda
Ręka: prawą