Forum penspinning.pl Strona Główna  
  •  Regulamin  •    FAQ  •   Szukaj  •   Kalendarz  •   Użytkownicy  •   Grupy  •   Album  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: FeniX
|15 Maj 2009|, o 10:17
Przyczyny i skutki takiego a nie innego rozwoju forum
Autor Wiadomość
FeniX 



Ręka: lewa
Wiek: 34
Posty: 3732
Handel: 100% (+218, 0, 0)
Wysłany: |14 Maj 2009|, o 11:44   Przyczyny i skutki takiego a nie innego rozwoju forum

Fragment rozmowy na temat wygaszania postów skłonił mnie do poruszenia dość istotnego tematu, o którym już kiedyś wielokrotnie myślałem i który poruszałem z kilkoma osobami.

Fragment wypowiedzi Pariego z wczoraj, który mnie przekonał do założenia tego tematu:
"Pari w temacie o wygaszaniu postów" napisał/a:
Taka funkcja przyzwyczaja użytkowników do "czatowego" forum, w którym odpowiedz jest natychmiastowa. Forum które istniało, zmuszało ludzi do myślenia, do dyskusji której teraz brakuje.


Brak dyskusji nie jest moim zdaniem skutkiem wprowadzenia wygasania postów. Starzy użytkownicy, którzy mieli coś do powiedzenia przestają się jarać penspinningiem więc i wchodzą/udzielają się rzadziej. Nowi nie mają zbyt wielu przykładów godnych naśladowania, więc nie mają jak sami się rozwijać w tej sferze. Generalnie magią młodego (znaczy we wczesnej fazie rozwoju) PPP, tego "najstarszego", było nie to, że nie było początkujących pytających o wszystko - wtedy wszyscy byliśmy początkującymi. Nie było gorszych i lepszych, każdy się jeszcze uczył, pomagał innym, szukając informacji i dzieląc się nimi. Wtedy dyskutowało się, jaka jest różnica między ThumbAroundem a ThumbSpinem Normal. Teraz nowi za takie pytania są besztani, albo zbywani tekstem "to było już 1000 razy, poszukaj".

Fakt faktem wtedy penspinning był czymś "undergroundowym", inne było podejście nowoprzybyłych na forum. Oczywiście były ewenementy w stylu użytkownika o nicku zychwa, którego skłonność do offtopu w największej mierze przyczyniła się do powstania działu OFFTOP a potem w nim tematu Wolna rozmowa na tematy PS i nie tylko z tego co pamiętam. W tej kwestii mieliśmy trochę łatwiej na forum - nie czuliśmy się zaszczuci przez użytkowników o większym stażu, bo każdy odpowiadał na pytania, jeśli tylko znał odpowiedź. Nie było sytuacji takiej jak teraz, że jest temat na 10 stron a nowi zmuszeni są do szukania sobie tam odpowiedzi na swoje pytania. Oczywiście jest funkcja "szukaj", ale nie zawsze jesteśmy w stanie wykombinować, co tam wpisać i oczywiście ogólnie nie jest to szukajka doskonała.

W tym momencie też średnia wieku na forum jest niższa, niż na samym początku. Ludzie, którzy dopiero zapoznają się z internetem i forami nie potrafią z nich korzystać dobrze. Przyzwyczajeni może nawet są jeszcze, że trzeba kogoś zapytać jak ma się pytanie, nie mają świadomości że są w stanie sami znaleźć odpowiedź przy odrobinie wysiłku. Trzeba też zaznaczyć, że użytkownicy młodsi niekoniecznie znają język angielski, przez co nie mogą szukać informacji na UPSB Wiki, a nasza PS Pedia jest zarówno małoznana, jak i niedopracowana. Coraz młodsi docierają do forum przez różne występy w mediach, dlatego też od dłuższego czasu zastanawiam się nad tym, czy warto promować PPP np w telewizji, skoro wiąże się to zazwyczaj z falą "noobów" - typów irytujących, niepotrafiących sobie poradzić, zadających głupie pytania. Jest to denerwujące zjawisko, ale po długim namyśle skłaniam się nie ku "profilaktyce" a ku jakiemuś wyklarowaniu forum, by były jakieś elementy ułatwiające nowym wejście w naszą społeczność. Różne mam wizje, ale żadna nie jest jeszcze dopracowana, o tym kiedy indziej.

Generalnie uważam, że najistotniejszym elementem, który źle wpływa na klimat na forum jest zachowanie starych użytkowników. Ile razy zdarzało się, że ktoś po zadaniu jakiegoś pytania w shoutboxie spotykał się od razu z jakimiś durnymi reakcjami ze strony tych "doświadczonych"? Nie jest to dobre zjawisko - shoutbox nie powinien służyć tylko do głupich rozmów, ale też powinien być miejscem, gdzie można dostać szybką odpowiedź na starcie. Wydaje mi się, że taki "najgorszy" okres w życiu forum już minął, wydaje mi się tu trochę przyjaźniej już niż stosunkowo niedawno było. Być może to też kwestia tego, że dawno nikt w telewizji nie był i nie było ostatnio takiej "fali" wyżej opisanej.

Chciałbym poznać zdanie innych - chętnie poznam inne punkty widzenia i propozycje rozwiązania ewentualnych problemów. Zapraszam do dyskusji
_________________
Interview WTF?! - blog o rekrutacjach IT
---
Enklawa twórcza:
15. stycznia 2017 - Living on the Island
1. września 2016 - Być człowiekiem
14. maja 2016 - Okruchy magii

"We must become the change we want to see." - Gandhi
PTP Wymiany/Trades
 
Awokado 
Użytkownik

Ręka: prawa
Wiek: 29
Posty: 46
Skąd: Łódź
Handel: 0% (0, 0, 0)
Wysłany: |14 Maj 2009|, o 12:12   

Brak mi słów...Oczywiście w pełni zgadzam się z FeniXem,a jego poglądy są bardzo podobne,jeśli nie identyczne do moich.Też jestem przeciwnikiem chamstwa na ShoutBoxie.Zawsze znajdzie się jakiś...ktoś,kto zada takie czy inne pytanie,a tu pojawia się drugi ktoś i myśląc że będzie fajniejszy,odpowie coś w stylu:"Ale ty jesteś noobem.Jak można tego nie wiedzieć" itd.Szczerze mówiąc nie wiem jak temu zapobiec i będę śledził "dzieje" tego tematu w poszukiwaniu odpowiedzi.Pozdro :cool:
PTP Wymiany/Trades
 
 
hewelt5984 
Użytkownik

Ręka: Right / Prawa
Wiek: 30
Posty: 100
Skąd: Wejherowo
Handel: 0% (0, 0, 0)
Wysłany: |14 Maj 2009|, o 12:51   Re: Stare, dobre PPP...

"FeniX" napisał/a:
W tym momencie też średnia wieku na forum jest niższa, niż na samym początku. Ludzie, którzy dopiero zapoznają się z internetem i forami nie potrafią z nich korzystać dobrze. Przyzwyczajeni może nawet są jeszcze, że trzeba kogoś zapytać jak ma się pytanie, nie mają świadomości że są w stanie sami znaleźć odpowiedź przy odrobinie wysiłku. Trzeba też zaznaczyć, że użytkownicy młodsi niekoniecznie znają język angielski, przez co nie mogą szukać informacji na UPSB Wiki, a nasza PS Pedia jest zarówno małoznana, jak i niedopracowana. Coraz młodsi docierają do forum przez różne występy w mediach, dlatego też od dłuższego czasu zastanawiam się nad tym, czy warto promować PPP np w telewizji, skoro wiąże się to zazwyczaj z falą "noobów" - typów irytujących, niepotrafiących sobie poradzić, zadających głupie pytania. Jest to denerwujące zjawisko, ale po długim namyśle skłaniam się nie ku "profilaktyce" a ku jakiemuś wyklarowaniu forum, by były jakieś elementy ułatwiające nowym wejście w naszą społeczność. Różne mam wizje, ale żadna nie jest jeszcze dopracowana, o tym kiedy indziej.


Zacząłem kręcić za czasów kiedy forum było jeszcze icx. Oczywiście w pełni się zgadzam. Całą wypowiedz, rozważania odebrałem krótko mówiąc = tak jakby Ci FeniX chodziło o to, że trzeba spowolnić rekrutację. Było by to nie dobre dla nowych, zaangażowanych ludzi. Wiadomo - mniej ludzi = mniej spamu. Większy wiek = mądrzejsze posty ( chociaż niekoniecznie ale przeważnie)
Co do opcji szukaj - ciężej jest znaleźć informacje bo jest wiele niepotrzebnych postów i jest ich ogółem dużo. Po to też zostali zatrudnieni tutorzy. Dawniej bardziej było kontrolowane kto wchodzi na forum. Admin (dante) zaraz reagował kiedy pojawił się dziewięciolatek.
Ostatnio zmieniony przez hewelt5984 |14 Maj 2009|, o 12:59, w całości zmieniany 2 razy  
PTP Wymiany/Trades
 
 
Czesio 
Użytkownik


Kręcę od: 18/06/2008
Ręka: [Prawa]/[Right]
Wiek: 29
Posty: 345
Skąd: Warszawa, Ursynów
Handel: 98,82% (+84, 0, -1)
Wysłany: |14 Maj 2009|, o 13:15   

"FeniX" napisał/a:
Nowi nie mają zbyt wielu przykładów godnych naśladowani

Wg. mnie masz racje. Ale jednym z ludzi ktorych nasladuje to Ty...

"FeniX" napisał/a:
Teraz nowi za takie pytania są besztani, albo zbywani tekstem "to było już 1000 razy, poszukaj".

Moj przyklad dlugi czas temu... (Bylo w tym troche mojej winy przyznaje...)

"FeniX" napisał/a:
Nie było sytuacji takiej jak teraz, że jest temat na 10 stron a nowi zmuszeni są do szukania sobie tam odpowiedzi na swoje pytania. Oczywiście jest funkcja "szukaj", ale nie zawsze jesteśmy w stanie wykombinować, co tam wpisać i oczywiście ogólnie nie jest to szukajka doskonała.

To jest jeden z glownych IMO problemow terazniejszego PPP. Nie ukrywam ze jak widze po raz setny to same pytanie to mnie krew zalewa.

"FeniX" napisał/a:
Trzeba też zaznaczyć, że użytkownicy młodsi niekoniecznie znają język angielski, przez co nie mogą szukać informacji na UPSB Wiki

Czesto sie spotykam z ludzmi co nie znaja angielksiego a dostaje w odpowiedzi link do strony po angielsku (nie tylko na PPP).

"FeniX" napisał/a:
a nasza PS Pedia jest zarówno małoznana, jak i niedopracowana

Na naszej PSPedii nie mozna sie praktycznie niczego dowiedziec. Na przyklad dzial o penspinnerach. Nie mozna sie niczego dowiedziec o penspinnerach ze swiata a nawet z PPP. Przyklad Fuco: "Kto zna ten wie." albo Cienki... Same glupoty powypisywane.

"FeniX" napisał/a:
Coraz młodsi docierają do forum przez różne występy w mediach, dlatego też od dłuższego czasu zastanawiam się nad tym, czy warto promować PPP np w telewizji, skoro wiąże się to zazwyczaj z falą "noobów" - typów irytujących, niepotrafiących sobie poradzić, zadających głupie pytania.

Well, z jednej strony warto promowac PPP bo moga sie trafic nowi uzytkownicy ktorzy nie skacza z PenSpinningiem po tygodniu. Ja np. dowiedzialem sie na poczatku o PPP poprzez film ktory zobaczylem w telewizji. Dolaczylem na forum w Maju 2007 roku pod nickiem Jey-Jey16. Potem znudzilem sie tym bo tylko ja to uprawialem wsrod znajomych. W Czerwcu 2008 roku przypomnial mi o tym Skedra. Zaczelismy to uprawiac razem i dolaczylem do PPP pod nickiem Czesio. Na poczatku bylem upierdliwy ale sie sporo zmienilo od tamtego czasu.
Z drugiej strony te fale noobkow sa denerwujace ale da sie wytrzemac ;) .

"FeniX" napisał/a:
Generalnie uważam, że najistotniejszym elementem, który źle wpływa na klimat na forum jest zachowanie starych użytkowników. Ile razy zdarzało się, że ktoś po zadaniu jakiegoś pytania w shoutboxie spotykał się od razu z jakimiś durnymi reakcjami ze strony tych "doświadczonych"?

Tez moj przyklad. Na poczatku zadawalem pytanie w ShoutBoxie i dostawalem glupie odpowiedzi i wyzywki od roznych ludzi (nie podam juz przykladow bo ich polubilem i mam nadzieje ze moze nie z wzajemnoscia ale juz mnie nienawidza jak kiedys).

Dobrze gadasz FeniX ;) . Za to cie cenie. Jako jedyny na forum poruszasz take sprawy.

Edit:

Wedlug mnie forum jest zbyt "stricte" (nie wiem jak po polsku [to po francusku]). Regulamin IMO troche za ostry, nie mozna odetchnac pelno piersia. Ostatnio wprowadzone zmiany dobrze nie wplynelo na forum jak np. usuniecie opcji wygasania postow... Patrzcie np. na UPSB czy FPSB. Tam jak ktos napisze jakis glupi post to pierw upomnienie slowne dopiero potem warn. Np. jak tam napiszesz za szybko w PTP Enchange to nie daja od razu warnow. Na PPP niektorzy admini przesadzaja IMO. Atmosfera jest taka... "ciasna".
Ostatnio zmieniony przez Czesio |14 Maj 2009|, o 13:19, w całości zmieniany 1 raz  
PTP Wymiany/Trades
 
 
FeniX 



Ręka: lewa
Wiek: 34
Posty: 3732
Handel: 100% (+218, 0, 0)
Wysłany: |14 Maj 2009|, o 13:16   

"hewelt5984" napisał/a:
Całą wypowiedz, rozważania odebrałem krótko mówiąc = tak jakby Ci FeniX chodziło o to, że trzeba zamknąć rekrutację.


Nie napisałem nic takiego. Ba, nawet napisałem coś przeciwnego:
Cytat:
Jest to denerwujące zjawisko, ale po długim namyśle skłaniam się nie ku "profilaktyce" a ku jakiemuś wyklarowaniu forum, by były jakieś elementy ułatwiające nowym wejście w naszą społeczność.


Poza tym napisałem przecież, że
Cytat:
Generalnie uważam, że najistotniejszym elementem, który źle wpływa na klimat na forum jest zachowanie starych użytkowników.


Twoje wnioski są mylne. Skupiłeś wyrywkowo uwagę na to, co zacytowałeś, nie czytając nawet dokładnie. Ja wypisałem wszystkie "problematyczne" aspekty, jakie widzę. Przy czym zwróciłem uwagę, że przy tych problemach z nowymi największym problemem jest i tak częsta nieprzychylność starych użytkowników. Nowi się w końcu uczą zachowania na forum. Niestety z czasem mogą zacząć się zachowywać jak ci, którzy ich niemiło przywitali.

"hewelt5984" napisał/a:
Dawniej bardziej było kontrolowane kto wchodzi na forum. Admin (dante) zaraz reagował kiedy pojawił się dziewięciolatek.

Mamy zabraniać młodszym wchodzić na forum?
_________________
Interview WTF?! - blog o rekrutacjach IT
---
Enklawa twórcza:
15. stycznia 2017 - Living on the Island
1. września 2016 - Być człowiekiem
14. maja 2016 - Okruchy magii

"We must become the change we want to see." - Gandhi
PTP Wymiany/Trades
 
LuCaso 
Użytkownik

Kręcę od: x.09.2008
Ręka: prawa
Wiek: 31
Posty: 56
Handel: 100% (+3, 0, 0)
Wysłany: |14 Maj 2009|, o 14:55   

Moim zdaniem Heweltowi nie chodziło o to, by zabronic, ale w jakiś sposób ograniczyc. Taka jest prawda- im o Nas głośniej, tym Nas więcej. I więcej nie znaczy lepiej, bo jest dużo takich ludzi którzy zakładają temat typu "Popatszcie umiem TA", albo "co polecacie jaki pen bo kręcę już jeden dzień". To się nazywa po prostu neomania. Dzieci, nie do końca uświadczone co wypisują, nieraz psują cały klimat forum, tylko nie waidomo jak to nazwac. Pzdr.

PS. błędy wprowadzone celowo.
_________________
PTP Wymiany/Trades
 
Pari 



Kręcę od: 15.10.2007
Ręka: Right
Wiek: 33
Posty: 1461
Skąd: Kraków
Handel: 100% (+457, 0, 0)
Wysłany: |14 Maj 2009|, o 14:56   

Są dwa największe problemy, z jakimi boryka się w tej chwili forum.

Pierwszym problemem jest nie to, że mamy dużo nowych i młodych użytkowników, bo to dobrze, że forum się rozwija a penspinning cieszy się popularnością u młodych. Problemem jest to, w jaki sposób oni się zachowują. Co ja mówie oni. Wy! Wiele osób nie widzi w sobie tej przywary. Tak, ty też. To w jaki sposób ludzie wypowiadają się na forum, przechodzi czasem ludzkie pojęcie. Gadacie jak na czacie, oczekujecie odpowiedzi na pytanie po 2 minutach. Trollujecie, czyli piszecie tylko po to, żeby ktoś odpisał, pochwalił itd. Dlaczego, powiedzcie mi, dlaczego na forum najbardziej aktywnym działem jest Offtopic!? Kiedyś ktoś powiedział mi, że to integruje. Ale gdy ktoś na 10 postów 9 ma w offtopie to po co tu jest na tym forum?! Jest to najbardziej aktywny dział, w nim jest najwięcej tematów a przecież to nie jest portal społecznościowy! Jest to forum tematyczne!

Drugi problem, to to, że forum to nie jest helpdesk. Ile razy czytałem pytanie, "ej co to są gripy?" Częściowo ten problem został już rozwiązany, pojawiło się wiele tematów które odpowiadają na najczęściej zadawane pytania. (Mam plan restrukturyzacji forum, informacji które się na nim znajdują ale to po maturze) Na forum powinno dać się znaleźć odpowiedz, szukając. I da się, chociaż nie jest to na talerzu. Przez półtora miesiąca nie byłem zarejestrowany na forum, szukałem informacji, i informacje otrzymywałem. Być może kosztowało mnie to trochę wysiłku, ale nie znajdziecie wielu pytań, które zadałem na forum. A pytań miałem mnóstwo, i nie potrzebne mi było konto, którym bym spamował w dziale offtop, oraz w shoutboxie. Pierwsze pytanie jakie zadałem, nie mając żadnych postów jeszcze, było czy są mody piszące. I dostałem w shoucie odpowiedź. Mam nadzieję że rozumiecie o co mi chodzi.

Jak już przy shoutboxie jesteśmy. Zawsze staram się użyczyć wiedzy nowym użytkownikom, ale patrząc po starszych użytkowników teraz widzę tendencję "ja wiem lepiej, wiem więcej więc ja jestem lepszy a ty gorszy" Gdzie ta pomoc? Dobrze, że teraz powstali tutorzy, ale czy każdy nie mógłby byc dla każdego tutorem i pomagać mu w penspiinningowej drodze? Widzę też że starsi trzymają ze starszymi i nie chcą nowych "wprowadzać do towarzystwa". Co to za dyskryminacja, że on jest nowy, my go nie znamy i należy go zjechac? Ja rozumiem, że czasem są prowokatorzy, że sytuacja jest taka, że człowieka może już krew zalewać, gdy widzi, że ktoś łamie wszystkie punkty netykiety jakie istnieją. Ale zawsze, praktycznie zawsze jest jakieś rozwiązanie pokojowe - pamiętajcie o tym.

Dostrzegam też coś, co w penspinningu ma swoją złą stronę. Starsi użytkownicy, penspinnerzy którzy osiągną wysoki poziom, stają się nagle bufonami: "To ja jestem najlepszy, reszta to plebs, ja należę do elity i wy macie mnie czcić i wychwalać" Co to za bzdura jest?! Gdyby nie to forum, byłbyś niczym! To tutaj dostałeś pomoc, to inni cię uczyli, a ty się tak odwdzięczasz! Trochę wyrozumiałości i pokory. I to, że kręcisz najlepiej na forum, wcale nie zmieni cię jako człowieka.

Co do starych, jest jeszcze przeświadczenie: my byliśmy tu pierwsi, a ty nie masz nic do gadania. Gdy po 4 miesiącach kręcenia, wypuściłem Filozofię Penspinningu, pamiętam dobrze komentarz: Kręcisz tak krótko i mówisz o filozofii penspinnignu? Dlaczego wy, starsi użytkownicy podchodzicie sceptycznie do pomysłów nowych. Oni mają zapał, i trzeba to wykorzystać, o ile robią to z głową.


"czesio" napisał/a:
Wedlug mnie forum jest zbyt "stricte" (nie wiem jak po polsku [to po francusku]). Regulamin IMO troche za ostry, nie mozna odetchnac pelno piersia.


Pełną piersią, czyli spamić. Widzę co się dzieje na UPSB, tam głupie posty to codzienność, i moim zdaniem nie wolno tego tolerować. UPSB to inna sprawa. Jednoczy penspinnerów z całego świata, inna mentalność inni ludzie. U nas, można wymagać od ludzi, prawda?

Podsumowując, forum musi być iść w jakimś kierunku. Moim zdaniem restrykcje na forum są dobre, bo kierują dyskusję na dobry tor, a ktoś, kto po roku bedzie czytał jakiś temat, będzie mógł znaleźć rzetelne informacje, a nie bedzie tracił czasu na czytanie głupot.

Przyszłość forum widzę jako "kompendium" wiedzy o penspinningu. I każdy to kompendium tworzy, wystarczy trochę wysiłku.
_________________
PTP Wymiany/Trades
 
 
Fuco 



Kręcę od: '07
Posty: 2728
Skąd: Olsztyn
Handel: 100% (+167, 0, 0)
Wysłany: |14 Maj 2009|, o 15:04   

Ciekawy temat do dyskusji ;)

co prawda nie pamiętam aż tak zamierzchłych czasów, ale wciąż mam przed oczami forum pełne kultury i szacunku. Niestety - kiedyś było nas mniej, łatwiej było nad ludem zapanować, każdy każdego znał. Ale to normalna kolej rzeczy - więcej użytkowników, to ostrzejszy regulamin, często wręcz sformalizowane stosunki między użytkownikami, a moderatorzy muszą delikwentów łamiących regulamin trzymać krótko bo inaczej zrobi się na forum śmietnik.
W dodatku użytkowników będzie ciągle przybywać, więc i zapanować będzie jeszcze trudniej.

Na pewno jest to po części winą użytkowników z większym stażem, którzy uważają że mogą sobie pozwolić na więcej bo są "fajni". Jak ktoś powiedział - spirala sama się napędza: ktoś ciupnie młodemu, to młody będzie później ciupać nowym...

średnia wieku? daj spokój, użytkownicy pamiętający icx.pl mają teraz o 3 lata więcej niż kiedy zaczynali ;) Poza tym to, że ktoś jest młody nie znaczy, że będzie zachowywał się jak dziecko neo. Może gdyby na forum była lepsza atmosfera nowym łatwiej byłoby się przystosować?
między innymi po to w moim zamyśle mieli być tutorzy - odpowiadanie na pytania, choćby po raz setny, pouczanie użytkowników którzy jeszcze nie widzą że robią źle.
Widząc nowego nie obeznanego z forum i pisanymi oraz niepisanymi zasadami [np. kiedy co 2 dni kręci filmik ze swoimi postępami, albo pisze głupoty czy odkopuje tematy] wolę napisać do niego na gg, chwilę porozmawiać i wyjaśnić parę spraw niż ciupnąć albo rzucić lakonicznie "czytaj faq i przyklejone tematy".
Dla tutorów chciałem prawa do udzielania odpowiedzi nawet jeśli pytanie nie jest zadane w odpowiednim temacie. Regulamin zabrania "karmienia trolla", ale nie wiem czy udzielenie odpowiedzi i pouczenie na przyszłość nie byłoby lepsze niż "jest do tego temat. zamykam."


No i oczywiście przydałoby się włożyć trochę pracy w forum. Przykład - tematy o trickach. Pierwszy post to zwykle coś w stylu "mam problem z tym i tym", a odpowiedź jest dalej. Moim zdaniem powinno być na odwrót - w pierwszym poście opis tricku, jak go wykonać oraz odpowiedzi na najczęstsze pytania, a dalej pytania i odpowiedzi. Topic mógłby być aktualizowany i nowi nie musieliby przekopywać kilku stron, bo wszystko byłoby w pierwszym poście. a jeśli nie ma, dopiero czas na pytanie ;)
W ogóle większość tematów które powinny być dla początkujących źródłem wiedzy jest nieaktualnych. Na przykład stary słownik penspinningu - co tam było? tyle co nic ;) My którzy już wszystko wiemy zupełnie zapominamy o aktualizowaniu tematów, przez co wiele z nich jest przestarzałych.

Ewentualnie mogłoby pomóc coś takiego jak np. na UPSB - na dole tematu jest okno wyszukiwania w tym konkretnym temacie słów kluczy, u nas można szukać co najwyżej w poszczególnych działach. Nie wiem czy na naszym forum dałoby się w ogóle coś takiego zrobić, nie znam się na tym.


reasumować nie będę bo już nie pamiętam o czym pisałem :P
_________________
All them say is, 'it make ya rebel'. AGAINST WHAT?
PTP Wymiany/Trades
 
macioster 
TSG


Kręcę od: 24.03.08 z prz.
Ręka: Prawa
Wiek: 27
Posty: 593
Skąd: Ruda Śląska
Handel: 100% (+43, 0, 0)
Wysłany: |14 Maj 2009|, o 15:07   

"hewelt5984" napisał/a:
Dawniej bardziej było kontrolowane kto wchodzi na forum. Admin (dante) zaraz reagował kiedy pojawił się dziewięciolatek.


Prosze was nie mówmy tu o wieku.
Większość rzeczy nie zależy od wieku, nie możemy robić tak że, przychodzi np. 11 latek, a tu pojawia się wiadomość "Jesteś za młody, przepraszamy jesteś potencjlanym noobem i spammerem. Sam pisze jak chłopiec majacy 12 lat i przyznaję że czuję się troche głupio.
Na jakimś tam forum o PSP był temat noszący nazwę "Newbie". Tam każdy kto sie rejestrował na forum mógł zadać pytanie, które było już 1000 raz, a dostawał konstruktywną ocene. Sam jestem za takim rozwiązaniem.

Tak więc jeśli oceniacie usera nie patrzcie na wiek, tylko na sens postów.
PTP Wymiany/Trades
 
Rarka 



Kręcę od: IX 2006
Ręka: 1p2h
Wiek: 32
Posty: 2943
Skąd: Kraków/Opole
Handel: 100% (+53, 0, 0)
Wysłany: |14 Maj 2009|, o 15:17   

Z brakiem promocji się zgodzić nie mogę.
Gdy sobie rozważymy, co jest lepsze - więcej userów, czy mniej userów - przyjdzie nam zrobić nastepujące dwa przypadki. Założenie - rozkład tak zwanych "noobów" i rozsądnych ludzi jest jednolity (nie ważne jaki, ale jest w miarę stały).
1. Więcej userów <=> więcej noobów <=> więcej pro.
2. Mniej userów <=> mniej noobów <=> mniej pro.
Z tego wynika, że ilość pro jest proporcjonalna do ilości noobów, więc zawsze przy napływie nowych z tych pro można stworzyć modów, tutorów, tworzycieli artykułów czy innych poradników i wszyscy są szczęśliwi. A nooby są zawsze, kiedyś też (pamiętam jedną akcję w starym shoutboxie, jak mnie ktoś wyzywał z powodu niskiego wieku). Zresztą, jak zaczynałem karierę na portalu, lat miałem 14, co też się wiązało z mało przemyślanymi wypowiedziami i brakiem umiejętności szukania po youtubie, nieobeznaniu w zasadach netykiety itp, więc jednym z powodów mego przetrwania było trafienie na klimat i postawę adminów taki, jak kiedyś był. Jak widać z nooba też da się wyrosnąć, na wszystko trzeba czasu.
Tak więc trza się zastanowić, co chcemy osiągnąć - bycie portalem tylko dla małej garstki osób, jak to było kiedyś, już jest niemożliwe, z powodów takich jak rozprzestrzenianie się penspinningu, czy rozwój polski i światowy; przykład - kiedyś chwalenie się pojedynczym soniciem było dobre na osobny temat, bo sonica umiało może 15 osób. Pisanie pochwał przez kolejne 10 postów było dobre, bo nie było nic innego do czytania tam. Teraz jak wiemy jest to złe i trzeba na to regulamin, nie ma bata, bo inaczej zatoniemy w spamie i nie pomoże żadna ilość modów, jesli regulamin nie będzie sensowny.
Sprawa zachowania niektórych starych userów nie jest nowa, jak wiecie zawsze byłem przeciwny ciupaniu młodym w shoutboxie.

Odpowiedź na nowy post Fuca, któy mnie trochę uprzedził :
"Dla tutorów chciałem prawa do udzielania odpowiedzi nawet jeśli pytanie nie jest zadane w odpowiednim temacie. Regulamin zabrania "karmienia trolla", ale nie wiem czy udzielenie odpowiedzi i pouczenie na przyszłość nie byłoby lepsze niż "jest do tego temat. zamykam." - Będzie zrobione niedługawo.

"No i oczywiście przydałoby się włożyć trochę pracy w forum. Przykład - tematy o trickach. Pierwszy post to zwykle coś w stylu "mam problem z tym i tym", a odpowiedź jest dalej." To była pierwsza rzecz, którą zrobiłem w fundamentalach po dostaniu admina, robiłem też masę porządku w trickach zaawansowanych, ale nie jest łatwo to ogarnąć. Postaram się to w przyszlości jakoś uporządkować lepiej.

I jeszcze nowe:
"Na jakimś tam forum o PSP był temat noszący nazwę "Newbie". Tam każdy kto sie rejestrował na forum mógł zadać pytanie, które było już 1000 raz, a dostawał konstruktywną ocene. Sam jestem za takim rozwiązaniem." Chyba chodzi o 1 pytanie, 1 odpowiedź, a i temat z filmami początkujących jest podobny do tej idei.
Ostatnio zmieniony przez Rarka |14 Maj 2009|, o 15:17, w całości zmieniany 1 raz  
PTP Wymiany/Trades
 
Mikulew 
Facepalm Artists


Kręcę od: 18.12.2007r
Ręka: Lewa\Left
Wiek: 33
Posty: 1141
Skąd: Tarnów
Handel: 100% (+18, 0, 0)
Wysłany: |14 Maj 2009|, o 15:22   

Przypomina to sytuacja starych babć co narzekają na przystanku co się dzieje teraz ,że źle itp. i żyją wspomnieniami w przeszłości jak wtedy było fajne, dobre, stare czasy.
Nie żyjmy w przeszłości, co się stało kilka lat temu nie istnieje, nie cofniemy się, nie doprowadzimy do takiej samej atmosfery co kiedyś. Teraz jest teraz i cieszmy się co teraz mamy ,bo założę się ,że za 5 lat znowu ktoś założy podobny temat jak 5 lat temu(czytaj: teraz) było fajnie bla bla bla.
Co jest stałe we wszechświecie to zmiana, forum PPP ciągle się zmienia i będzie się zmieniało.
PTP Wymiany/Trades
 
 
LuCaso 
Użytkownik

Kręcę od: x.09.2008
Ręka: prawa
Wiek: 31
Posty: 56
Handel: 100% (+3, 0, 0)
Wysłany: |14 Maj 2009|, o 15:23   

Cytat:
Dlaczego, powiedzcie mi, dlaczego na forum najbardziej aktywnym działem jest Offtopic!?
Pari, prawda jest taka, że ludzie boją się zakładac nowe temty w innych działach. Dlaczego?----->warn------> ban. I często ludzie nie piszą o głupotach, ale o realnych związanych, nieporuszanych sprawach, ale jak, skoro drugi post zamyka temat.

Cytat:
"Jesteś za młody, przepraszamy jesteś potencjlanym noobem i spammerem.
Tak, jednak mas rację, należy patrzec jak napisał poprzednik na sens wypowiedzi i jej poziom.
_________________
PTP Wymiany/Trades
 
FeniX 



Ręka: lewa
Wiek: 34
Posty: 3732
Handel: 100% (+218, 0, 0)
Wysłany: |14 Maj 2009|, o 15:24   

Też myślałem jeszcze niedawno, że promowanie nas w telewizji itd. to kiepski pomysł, bo przychodzi właśnie wiele osób wtedy, które nie mają pojęcia, jak się obchodzić z forum. Ale popatrz na to z drugiej strony - pomyśl teraz, że takie ograniczenia zostały wprowadzone przed Twoją rejestracją i że ktoś tym samym utrudniłby Ci dostęp do czegoś, co lubisz teraz.

"Rarka" napisał/a:
1. Więcej userów <=> więcej noobów <=> więcej pro.
2. Mniej userów <=> mniej noobów <=> mniej pro.

Do tego zmierzałem. Wcześniej myślałem tylko negatywami w tej kwestii - widziałem hordę męczących nowych. Niedawno pomyślałem trochę nad tym i uświadomiłem sobie, że przecież bez takiej fali nie będziemy mieć tutaj nowych reprezentantów na WC, czy WT. Być może na 100 nowych trafi się 3 sensownych, o których będzie głośno, ale warto dla tych 3 ludzi, którzy mogą wnieść wiele do penspinningu przeżyć kolejne fale "noobów".
_________________
Interview WTF?! - blog o rekrutacjach IT
---
Enklawa twórcza:
15. stycznia 2017 - Living on the Island
1. września 2016 - Być człowiekiem
14. maja 2016 - Okruchy magii

"We must become the change we want to see." - Gandhi
PTP Wymiany/Trades
 
FeniX 



Ręka: lewa
Wiek: 34
Posty: 3732
Handel: 100% (+218, 0, 0)
Wysłany: |14 Maj 2009|, o 15:31   

Mikulew, po Twoim poście widzę, że nie niejasna była nazwa tematu i nie przeczytałeś nawet postów tutaj, lub ich nie zrozumiałeś, dlatego zmieniłem nazwę tematu.

Ten temat nie ma na celu narzekania, jak było fajnie i jak to mi przykro, że się to zmieniło. Chodziło mi właśnie o odpowiedzenie na teksty z takim przesłaniem, w stylu tego, co zacytowałem w pierwszym poście. Chciałem pokazać realne problemy, z jakimi się borykamy.
_________________
Interview WTF?! - blog o rekrutacjach IT
---
Enklawa twórcza:
15. stycznia 2017 - Living on the Island
1. września 2016 - Być człowiekiem
14. maja 2016 - Okruchy magii

"We must become the change we want to see." - Gandhi
PTP Wymiany/Trades
 
Gildor 
Fingers' Artist


Kręcę od: III 2008
Ręka: Prawa/Right
Wiek: 32
Posty: 1656
Skąd: Dywity (Olsztyn)
Handel: 100% (+9, 0, 0)
Wysłany: |14 Maj 2009|, o 15:35   

"LuCaso" napisał/a:
Cytat:
Dlaczego, powiedzcie mi, dlaczego na forum najbardziej aktywnym działem jest Offtopic!?
Pari, prawda jest taka, że ludzie boją się zakładac nowe temty w innych działach. Dlaczego?----->warn------> ban. I często ludzie nie piszą o głupotach, ale o realnych związanych, nieporuszanych sprawach, ale jak, skoro drugi post zamyka temat.

Nie zgodzę się z tym. Piszesz to w przekonaniu, że obecne restrykcje są zbyt dalekosiężne. Dla mnie są bardzo dobre, a wciąż padają propozycje zmian w regulaminie, bo przybywa nowego spamu, czy innego problemu.

To, że ktoś dostaje warna, znaczy, że złamał regulamin. Widzisz coś złego w regulaminie? Ja nie, jest on bardzo dobry (no, może jakby się poszukało to jest parę pomyłek, ale to są drobne błędy), przewiduje większość możliwości. Warny dostaje się zawsze słusznie, po prostu niektórzy nie posiadają dwóch najważniejszych umiejętności na tym (i nie tylko) forum: czytania ze zrozumieniem, oraz szukania. Są to głównie nowi użytkownicy, którzy muszą najczęściej dopiero te umiejętności przyswoić. Dostaną upomnienie, na drugi raz się zastanowią.

Swoją drogą dość dobrym rozwiązaniem, gdy nie jesteś moderatorem/adminem, jest pisanie ludziom natrętnym, czyli najczęściej nowym, odpowiedniej PMki z wytknięciem błędu. Naprawdę, sam stosuję taką metodę i jest skuteczna. Nie ukrywając - żółty kolor nicka pomaga (:
_________________


Muzyka Duszy - i nawet jest nowy wpis, z 25 stycznia.
PTP Wymiany/Trades
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIBlack modified by Falcone and Aragon77, Hakan for penspinning.pl