Forum penspinning.pl Strona Główna  
  •  Regulamin  •    FAQ  •   Szukaj  •   Kalendarz  •   Użytkownicy  •   Grupy  •   Album  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Poprzedni temat :: Następny temat
Baki 1.5 i większe - teoria a praktyka
Autor Wiadomość
FeniX 



Ręka: lewa
Wiek: 34
Posty: 3732
Handel: 100% (+218, 0, 0)
Wysłany: |12 Kwi 2009|, o 22:30   Baki 1.5 i większe - teoria a praktyka

Jest to sprawa, nad którą się już jakiś czas temu zastanawiałem i dzisiaj mi się przypomniała przez oglądanie cont. PinkyBaków 1.5 w wykonaniu A13X. Aby mieć pewność, że każdy zrozumie, o co mi chodzi będzie mały wstęp.

Jak każdy wie, Bakfall to combo złożone z Baków na kolejnych palcach, połączonych Passami (IndexBak -> Pass 12-23 -> MidBak itd.).

Idąc więc dalej, do trudniejszych rzeczy, czyli do takiego Bakfalla 1.5 - wiemy, że występuje tutaj analogia. Mianowicie jest to combo, w którego skład wchodzą Baki 1.5 na kolejnych palcach przeplatane Passami (IndexBak 1.5 -> Pass 12-23 -> MidBak 1.5 itd.). BackAround 1.5 ze względu na ilość obrotów można nazwać BackSpinem 1.5.

Ostatnie zdanie nawiązuje do analogicznej sytuacji z ThumbAroundem i ThumbSpinem. Tak więc, chwilowo zatrzymując się na tych trickach, jeżeli wykonujemy ThumbSpin 1.5 lub większy, to wszystkie obroty wykonywane są na kciuku. W sytuacji, gdy ktoś dokłada palec wskazujący i część obrotów wykonywana jest na nim to mamy do czynienia z tzw. ThumbIndexSpinem. Jest to oczywiste rozróżnienie tych dwóch tricków, bo łatwiej zrobić więcej obrotów gdy jest "więcej miejsca" (tj. po dołożeniu palca wskazującego).

Wróćmy do Baków - tutaj oczywiście przykładowo MidBak 1.5, jak sama nazwa wskazuje, powinien obracać się na palcu środkowym. Tylko i wyłącznie na nim - skoro w nazwie jest Middle, to ten konkretny palec powinien "brać udział" w wykonywaniu tricku, żaden inny. Oczywista teoria, nieprawdaż?

I tutaj dochodzimy do tego, o czym chciałem podyskutować - teoria jest oczywista, w praktyce oczywiście jest inaczej. Mianowicie o ile w przypadku ThumbSpina sprawa jest dla większości osób siedzących dłużej w penspinningu jasna i oczywista, o tyle nad Bakami się nikt raczej nie zastanawia. Idealnym tego przykładem jest s777 i jego "backfall 3.5":

Wersja HQ na YouTube

Fakt, ma niezłego skilla. Nie zmienia to jednak faktu, że nie zrobił poprawnego Bakfalla 3.5 tutaj. Jak wyżej wspomniałem, "więcej miejsca" na spiny ułatwia sprawę bardzo. Dlatego też uważam, że nie powinno to combo zostać tak nazwane, bo sposób, w jaki on wykonuje to tutaj ewidentnie zmniejsza trudność.

Generalnie chciałbym poznać zdanie innych osób na ten temat. Oczywiście nie mam na myśli jedynie tego filmu s777, ale ogólną sytuację - jak na przykład PinkyBaki 1.5 w wykonaniu A13X. Być może są też inne tricki, z którymi sytuacja ma się podobnie - osobiście tylko na Baki zwróciłem uwagę.
_________________
Interview WTF?! - blog o rekrutacjach IT
---
Enklawa twórcza:
15. stycznia 2017 - Living on the Island
1. września 2016 - Być człowiekiem
14. maja 2016 - Okruchy magii

"We must become the change we want to see." - Gandhi
PTP Wymiany/Trades
 
Gildor 
Fingers' Artist


Kręcę od: III 2008
Ręka: Prawa/Right
Wiek: 32
Posty: 1656
Skąd: Dywity (Olsztyn)
Handel: 100% (+9, 0, 0)
Wysłany: |13 Kwi 2009|, o 01:42   

Cóż, tak jak Ci mówiłem na gg - gdyby zacząć przestrzegać tak notacji, to zapewne nie znalazłby się żaden człowiek, który byłby w stanie zrobić 5 poprawnych pinkybaków 1.5 ^^. Jest to jako-takie uproszczenie, ale jednak tylna powierzchnia dłoni (przy bakach) różni się znacznie od kciuka i indexa. Nie można tego aż tak porównywać, bo naprawdę trudno jest zrobić pinkybaka 1.5 bez wejścia na ringa, mimo, że byłoby to wejście naprawdę nieznaczne. Ale pozostaje słusznym to, że s777 robi go strasznie 'koślawego', chociaż należy mu się props za osiągnięcie w ogóle takiego spinu =o
_________________


Muzyka Duszy - i nawet jest nowy wpis, z 25 stycznia.
PTP Wymiany/Trades
 
 
Nadol 
Facepalm Artists


Kręcę od: VIII 2008
Ręka: prawa
Wiek: 31
Posty: 226
Skąd: Starogard Gdański
Handel: 100% (+4, 0, 0)
Wysłany: |13 Kwi 2009|, o 09:56   

no ale IMO idealny chociazby midbak 2.0 jest niewykonalny....
ale przynac trzeba ze w tych bakach w jego wykonaniu to pen po calej rece sie kreci o.O'
PTP Wymiany/Trades
 
 
FeniX 



Ręka: lewa
Wiek: 34
Posty: 3732
Handel: 100% (+218, 0, 0)
Wysłany: |13 Kwi 2009|, o 10:41   

Nadol:

Wersja HQ na YouTube

Jeśli ja jestem w stanie zrobić taki spin (2.5, jak dobrze widzę) na samym middle, to każdy może, więc nie ma tutaj nic niewykonywalnego. Jest to trudniejsze, ale wcale nie jest nierealne, dlaczego więc dopuszczać takie ułatwienia, jakie wyżej wspomniałem?
_________________
Interview WTF?! - blog o rekrutacjach IT
---
Enklawa twórcza:
15. stycznia 2017 - Living on the Island
1. września 2016 - Być człowiekiem
14. maja 2016 - Okruchy magii

"We must become the change we want to see." - Gandhi
PTP Wymiany/Trades
 
Synchrone 
Użytkownik


Ręka: prawa > lewa
Wiek: 28
Posty: 157
Handel: 100% (+3, 0, 0)
Wysłany: |13 Kwi 2009|, o 11:03   

Ano dlatego, że przy spinach typu 3.5, do tego na wszystkich palcach nie "zjeżdżając"np. z Ringa na Middla, jest praktycznie niewykonalne. Otóż nikt wcześniej nie powiedział, że "oj zjechał Ci na middla, nie zaliczamy Ci tego spina !" , tak więc ludzie (np. S777) korzystają z tego, robiąc przepisowego Backfall'a. Nikt mu nie wytknął, że zrobił on go nie do końca dobrze, bo nie ma tak nigdzie napisane
i znowu pojawiają się 2 teorie :
-Poprawny na wszystkich paluchach spin,
-Poprawny na 1 danym palcu spin.
Oczywiście z tym, że ta druga jest o kosmos trudniejsza, szczególnie przy dużych spinach. Teraz zostaje tylko pytanie, czy zmieniać dotychczasowe "zasady" robienia poprawnych spinów, czy nie. Możliwe ,że jest to dosyć istotne.

Pozdrowionka, i mokrego dyngósa ^^.
_________________
PTP Wymiany/Trades
 
Nadol 
Facepalm Artists


Kręcę od: VIII 2008
Ręka: prawa
Wiek: 31
Posty: 226
Skąd: Starogard Gdański
Handel: 100% (+4, 0, 0)
Wysłany: |13 Kwi 2009|, o 12:06   

@Fenix : :O gratz ;D
teraz to moim zdaniem nie powinnines zaliczac takich spinow po paru palcach.
bakfal ze spinami kazdy na jednym palcem to jest hardkor... ale wyobraz sobie satysfakcje o.O' ciekawe co by nupki na upsb powiedzieli na bakfal 3.5 ze spinami jww^^
PTP Wymiany/Trades
 
 
Rafau 
TSG

Kręcę od: I 2k8
Ręka: odkąd pamięta
Wiek: 25
Posty: 515
Skąd: się biorą dzieci?
Handel: 100% (+48, 0, 0)
Wysłany: |13 Kwi 2009|, o 13:13   

Cytat:
ciekawe co by nupki na upsb powiedzieli na bakfal 3.5 ze spinami jww^^

Nic, zupelnie nic... Dla wiekszosci to wlasnie nie robi zadnej roznicy.

Cytat:
i znowu pojawiają się 2 teorie :
-Poprawny na wszystkich paluchach spin,
-Poprawny na 1 danym palcu spin.


Tylko jedna teoria jest prawidlowa:

Cytat:
Wróćmy do Baków - tutaj oczywiście przykładowo MidBak 1.5, jak sama nazwa wskazuje, powinien obracać się na palcu środkowym. Tylko i wyłącznie na nim - skoro w nazwie jest Middle, to ten konkretny palec powinien "brać udział" w wykonywaniu tricku, żaden inny. Oczywista teoria, nieprawdaż?
PTP Wymiany/Trades
 
FeniX 



Ręka: lewa
Wiek: 34
Posty: 3732
Handel: 100% (+218, 0, 0)
Wysłany: |13 Kwi 2009|, o 13:40   

"Synchrone" napisał/a:
Nikt mu nie wytknął, że zrobił on go nie do końca dobrze, bo nie ma tak nigdzie napisane

Moim zdaniem nikt nie wytknął mu tego, bo większość oglądających to osób było po prostu "w szoku" - sam byłem zaskoczony takimi spinami jak oglądałem na początku ten filmik. Nie zwracałem nawet wtedy za bardzo uwagi na to, jak koślawo on to zrobił tam - byłem zbyt zajęty podziwianiem tego, co widziałem.

Ktoś komu pokazywałem to, by "podzielić się" czymś, co mnie zachwycało skomentował to jednym słowem od razu po ostatnim Baku - "brzydkie". Zaskoczony starałem się zwrócić uwagę tej osoby na to, jaki to jest hardcore - przyznała, że jest to rzeczywiście trudne, ale wykonanie jest beznadziejne. Z czasem zacząłem coraz bardziej zgadzać się z tą osobą i zwracać jednocześnie uwagę na fakt rozbieżności znanej mi teorii z praktyką widoczną na powyższym filmiku.

"Synchrone" napisał/a:
Ano dlatego, że przy spinach typu 3.5, do tego na wszystkich palcach nie "zjeżdżając"np. z Ringa na Middla, jest praktycznie niewykonalne.

Nie wiem, czy wiesz, ale w życiu bardzo często jest tak - tłum mówi, że coś jest niewykonalne, po czym przychodzi ktoś, kto o tym nie wie i to robi. Jeżeli będziemy sobie wszyscy powtarzać, że coś jest niewykonalne, to takie to pozostanie. Gdybym oglądając 3 lata temu PDS 1st nie powiedział sobie "skoro oni tak potrafią, to i ja tak mogę", tylko stwierdził, że to jakiś "fotomontaż" i jest to niemożliwe, to dalej bym pewnie gnił biernie przed małym ekranikiem YouTube i zastanawiał się, jak oni to robią.

Nie zmienia to wszystko jednak faktu, że jeżeli bym poruszył ten temat na UPSB to mogłoby się pojawić sporo idiotycznych komentarzy w stylu "pokaż, że umiesz lepiej i dopiero pisz, że on robi źle".
_________________
Interview WTF?! - blog o rekrutacjach IT
---
Enklawa twórcza:
15. stycznia 2017 - Living on the Island
1. września 2016 - Być człowiekiem
14. maja 2016 - Okruchy magii

"We must become the change we want to see." - Gandhi
PTP Wymiany/Trades
 
Tvister 
Facepalm Artists


Ręka: Prawa
Wiek: 31
Posty: 942
Skąd: Dobczyce
Handel: 100% (+57, 0, 0)
Wysłany: |13 Kwi 2009|, o 14:32   

Całość wydaje mi się trochę kontrowersyjna. Tak, rzuca się to w oczy, że backspiny nie są wykonywane bezpośrednio, np. na Middlu dla MidbakSpina, ale nie pozostaje nam chyba nic innego jak tylko możliwość wyrażenia opinii, że ten spin jest po prostu koślawy czy nieestetyczny.
Dlaczego? Posłużę się tu przykładem jakiegokolwiek rekordu w Spin'ie. Czy jeśli ktoś robi MidbakSpina i pen będzie się kręcił na middlu, ale przez chwile zmieni położenie i spin będzie wykonywany na indexie, a następnie długopis wróci na palec środkowy, to nie powinniśmy zaliczyć tego rekordu? Myśle, że ludzie nie zwracają na to uwagi właśnie przez takie kosmetyczne zmiany położenia. Jednak przy bakach s777 lub Alex'a jest to już bardzo widoczne.
Z drugiej strony dlaczego kiedy dokładamy to ThumbSpina palec wskazujący, trick zostaje przemianowany na TIndexS? Czy więc nie powinno się odpowiednio zmieniać nazw baków? Pisząc tego posta, porównuje cały czas TS, TIS i Bakspiny. Przy TIS Index jest dużym uproszczeniem. Przy BS'ach taką role sprawuje wierzchnia część palców, ale dalej pozostaje pytanie dlaczego nie zmienia się ich nazwa. Zacząłem się zastanawiać czy nie chodzi tu o sposób kontroli pena oraz rozpoczęcia spin'u.To wszystko, to jednak tylko "gdybanie". Na ten temat powinien się wypowiedzieć ktoś rzetelny IMO. Na UPSB mają tą całą komisje nazewnictwa czy tam notacji tricków i warto by było tam skierować te pytania.

Cytat:
Nie zmienia to wszystko jednak faktu, że jeżeli bym poruszył ten temat na UPSB to mogłoby się pojawić sporo idiotycznych komentarzy w stylu "pokaż, że umiesz lepiej i dopiero pisz, że on robi źle".


Zawsze możesz argumentować, że chodzi Ci o ogół, a te filmy dobrze obrazują omawianą sytuacje. ;d
_________________

Fingers' Artists
Ostatnio zmieniony przez Tvister |13 Kwi 2009|, o 14:33, w całości zmieniany 1 raz  
PTP Wymiany/Trades
 
 
ShaiiboN 
Smakowita Wędlina


Kręcę od: 14 II 2008
Ręka: Prawa/Right
Wiek: 32
Posty: 1178
Skąd: Konstancin
Handel: 100% (+7, 0, 0)
Wysłany: |13 Kwi 2009|, o 20:43   

Po pierwsze: Już mi się nie chce cytować, ale:
Ludzie! Parę razy w tym temacie padło stwierdzenie, że coś jest "niewykonalne". Powiadam wam - Nic w penspinningu nie jest niemożliwe! Jedyne co Was ogranicza to grawitacja i własna wyobraźnia (to drugie wydaje się większą przeszkodą niż grawitacja). To, że przykładowo ja nie umiem wykonać 15 Bustów, nie oznacza to że jest to niewykonalne. Popatrzcie tylko chwilę na te triki okiem praw fizyki i tyle. Jak nie upadnie, to da się wykonać. Tylko trzeba dużo treningu.

Po drugie:
Też to kiedyś rozważałem - czy zacząć uwzględniać spiny baków na poszczególnych palcach? Można y. Baki, które są wykonywane czysto na przeznaczonym im palcu nazwałbym Pure Bakami. Były by one niemożliwie wręcz trudne do zrobienia ich w dużej ilości continuous, ale IMO podniosłoby to poziom światowego penspinningu, bo dużo osób (np. Tajlandczycy -_-) chciałoby być pierwszym który wykona 10 Pure MidBaków 1.5 ;)

Jeszcze wracając do TIS, TS i Baków. ThumbIndex Spin jest ThumbSpinem z dołożonym Indexem - jak sama nazwa wskazuje. Można wykonywać z własnej woli i ten, i ten trik, bez ingerencji "niechcianych" palców. A przy Bakach? Chyba nie odsuniemy danego palca od drugiego, tak żeby nie przeszkadzał? W tym cały problem ;)
_________________
PTP Wymiany/Trades
 
 
FeniX 



Ręka: lewa
Wiek: 34
Posty: 3732
Handel: 100% (+218, 0, 0)
Wysłany: |13 Kwi 2009|, o 20:50   

"ShaiiboN" napisał/a:
A przy Bakach? Chyba nie odsuniemy danego palca od drugiego, tak żeby nie przeszkadzał? W tym cały problem ;)

Przyjrzyj się dokładnie na tego mojego MidBaka 2.5. Jak popatrzysz na palce, to zobaczysz, że middle jest trochę uniesiony - dzięki temu pen obraca się na płaszczyźnie, która jest wyżej niż płaszczyzna pozostałych palców. W ten sposób ja robię Baki i, jak widać, nie jest to problemem. ;)
_________________
Interview WTF?! - blog o rekrutacjach IT
---
Enklawa twórcza:
15. stycznia 2017 - Living on the Island
1. września 2016 - Być człowiekiem
14. maja 2016 - Okruchy magii

"We must become the change we want to see." - Gandhi
PTP Wymiany/Trades
 
Synchrone 
Użytkownik


Ręka: prawa > lewa
Wiek: 28
Posty: 157
Handel: 100% (+3, 0, 0)
Wysłany: |13 Kwi 2009|, o 20:51   

I ja sam zacząłem się nad tym zastanawiać. I doszedłem do podobnego wniosku, że ktoś pomyślał trochę nad ThumbSpin'em i uznał, że jeśli dokłada się Indexa do tegoż spinu, jest to już zupełnie inny trick.
I wiem, ze być może powtórzę po Tvisterze, ale why nie ma tak z resztą palców ? Nie można tego wytłumaczyć, że tamte spiny są trudniejsze, ani że niezwykle trudno jest utrzymać pena na jednym palcu. i cała ta sprawa jest wysoce dziwna xd.


"FeniX" napisał/a:
Nie wiem, czy wiesz, ale w życiu bardzo często jest tak - tłum mówi, że coś jest niewykonalne, po czym przychodzi ktoś, kto o tym nie wie i to robi.


Ano pisałem na dzień dzisiejszy. Sądzę, choć mogę się mylić, że nie ma teraz na Ziemi penspinnera, który zrobiłby Backfalla zgodnie z teorią "jednego palca" przy spinie 3.5. Rozumiem, kiedyś prawdopodobnie ktoś to zrobi, ale tylko wtedy, gdy ktoś temu gościowi powie o spinie na jednym palcu. Bo 4.0 padnie chociażby od s777, albo nawet teraz już pada, i będzie to epicki backfall dla wszystkich.
Wątek na UPSB byłby sprawą ciekawą, a na pewno sporym zdziwieniem dla ludu ^^.
_________________
PTP Wymiany/Trades
 
ShaiiboN 
Smakowita Wędlina


Kręcę od: 14 II 2008
Ręka: Prawa/Right
Wiek: 32
Posty: 1178
Skąd: Konstancin
Handel: 100% (+7, 0, 0)
Wysłany: |13 Kwi 2009|, o 20:54   

"FeniX" napisał/a:
"ShaiiboN" napisał/a:
A przy Bakach? Chyba nie odsuniemy danego palca od drugiego, tak żeby nie przeszkadzał? W tym cały problem ;)

Przyjrzyj się dokładnie na tego mojego MidBaka 2.5. Jak popatrzysz na palce, to zobaczysz, że middle jest trochę uniesiony - dzięki temu pen obraca się na płaszczyźnie, która jest wyżej niż płaszczyzna pozostałych palców. W ten sposób ja robię Baki i, jak widać, nie jest to problemem. ;)

Nie pomyślałem o takiej osi ;D Muszę się przyznać, że nie patrzyłem na twój film, bo wierzyłem, że wykonałeś go perfekt. Fakt, mój błąd.
_________________
PTP Wymiany/Trades
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIBlack modified by Falcone and Aragon77, Hakan for penspinning.pl