Forum penspinning.pl Strona Główna  
  •  Regulamin  •    FAQ  •   Szukaj  •   Kalendarz  •   Użytkownicy  •   Grupy  •   Album  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Poprzedni temat :: Następny temat
PPP pomaga potrzebującym - Dni Honorowego Krwiodawstwa
Autor Wiadomość
FeniX 



Ręka: lewa
Wiek: 34
Posty: 3732
Handel: 100% (+218, 0, 0)
Wysłany: |21 Lis 2011|, o 07:33   PPP pomaga potrzebującym - Dni Honorowego Krwiodawstwa

imgPanie i Panowie - macie niepowtarzalną okazję pomóc całej Polsce. Od 22 do 26 listopada w Polsce odbywają się Dni Honorowego Krwiodawstwa, podczas których w wielu miastach organizowane będę imprezy o tej tematyce. Te 4 dni to najlepsza okazja w roku, by pomóc przyszłym ofiarom wypadków, na dodatek nic nie płacąc. Jak? Wystarczy wejść na stronę www.oddajkrew.pl i odwiedzić zakładkę "Gdzie oddawać", by dowiedzieć się, gdzie i kiedy możecie pomóc. Taka akcja może naprawdę pomóc, nie tylko innym, ale być może też waszym bliskim, gdyby kiedyś coś im się stało. Pomyślcie o innych i oddajcie krew.

Jest to informacja od Akeiena, który bardzo prosił o jej przekazanie. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tej akcji.
_________________
Interview WTF?! - blog o rekrutacjach IT
---
Enklawa twórcza:
15. stycznia 2017 - Living on the Island
1. września 2016 - Być człowiekiem
14. maja 2016 - Okruchy magii

"We must become the change we want to see." - Gandhi
PTP Wymiany/Trades
 
essEE 
Użytkownik


Kręcę od: 30.09.10
Ręka: R.
Wiek: 30
Posty: 358
Handel: 92,31% (+12, 1, 0)
Wysłany: |21 Lis 2011|, o 13:53   

Przypominam , że za oddanie krwi jest >5 czekolad (:3) dzień wolny od pracy i szkoły , a w dodatku to nic nie kosztuje , jak tylko będę miał 18 lat będę oddawał regularnie krew
_________________
V$VP
PTP Wymiany/Trades
 
 
Stryju 
Użytkownik


Kręcę od: 13.09.10
Ręka: prawa i lewa
Wiek: 30
Posty: 124
Skąd: Chrzanów
Handel: 100% (+1, 0, 0)
Wysłany: |21 Lis 2011|, o 15:11   

No to sobie jeszcze poczekasz essEE :) od siebie chciałbym dodać, że sami kiedyś możemy potrzebować krwi więc jeśli ktoś tylko ma możliwość oddać krew to niech idzie jak najbardziej :)
_________________
Kiedyś będę naprawdę dobry ! <3
PTP Wymiany/Trades
 
 
Rafau 
TSG

Kręcę od: I 2k8
Ręka: odkąd pamięta
Wiek: 25
Posty: 515
Skąd: się biorą dzieci?
Handel: 100% (+48, 0, 0)
Wysłany: |21 Lis 2011|, o 15:47   

"essEE" napisał/a:
Przypominam , że za oddanie krwi jest >5 czekolad (:3) dzień wolny od pracy i szkoły , a w dodatku to nic nie kosztuje , jak tylko będę miał 18 lat będę oddawał regularnie krew

Ja od siebie dodam ze nie przypadkowo jest wtedy ten dzien wolny od pracy/szkoly/kolka rozancowego. W zaleznosci od tego jak twoj organizm sobie poradzi z utrata krwi mozesz sie czuc slaby przez kilka lub kilkanascie godzin. Nie wspominajac o przypadkach w ktorych ktos oddal krew, po czym zaslabl i "wlewana" ja z powrotem.
Szkoda tylko ze na wszystkich stronach o oddawaniu krwi nie jest to napisane wprost.
Tak, wiem ze przed oddaniem wykonywane sa proste badania.
Pisze to tylko dla tego zeby sie zastanowic nad wyborem dnia w ktorym chce sie oddac ta krew, bo jesli sie chce nastepnego dnia rabac drzewo to moze cos z tych planow nie wyjsc. <:
PTP Wymiany/Trades
 
Dulek 
Użytkownik


Kręcę od: 1.03.07r
Ręka: Left
Wiek: 31
Posty: 738
Skąd: Giżycko
Handel: 100% (+33, 0, 0)
Wysłany: |21 Lis 2011|, o 18:00   

"Rafau" napisał/a:
Ja od siebie dodam ze nie przypadkowo jest wtedy ten dzien wolny od pracy/szkoly/kolka rozancowego. W zaleznosci od tego jak twoj organizm sobie poradzi z utrata krwi mozesz sie czuc slaby przez kilka lub kilkanascie godzin.


To chyba już serio trzeba mieć nietęgie (wątłe) ciało lub w ogóle nie jeść śniadania, żeby takie efekty były. Z doświadczenia widziałem już, że niezależnie od płci, osoby oddające krew mogą poczuć się słabiej w trakcie pobierania bądź po wyciągnięciu igły, ale bez przesady - ludzie się wykruszą jeszcze. ;) Można w zupełności normalnie funkcjonować przez cały dzień.

Dzień wolny dniem wolnym, wolę i tak wracać do szkoły na jakieś tam pozostałości lekcyjne (matura, yay!). Sam oddałem krew przed paroma dniami (15 listopada) i za 450ml (normalna ilość) ma się 8 czekolad (proporcjonalnie to jakoś leci chyba). Zachęcam do oddawania krwi oczywiście, miło, że takie akcje się organizuje, bo często to przyciąga grupy ludzi, a jak wiadomo, w grupie raźniej i zawsze ktoś złapie bakcyla, przez co zostanie dawcą na dłużej. :)
PTP Wymiany/Trades
 
 
Fuco 



Kręcę od: '07
Posty: 2728
Skąd: Olsztyn
Handel: 100% (+167, 0, 0)
Wysłany: |21 Lis 2011|, o 21:05   

"Dulek" napisał/a:
To chyba już serio trzeba mieć nietęgie (wątłe) ciało lub w ogóle nie jeść śniadania, żeby takie efekty były. Z doświadczenia widziałem już, że niezależnie od płci, osoby oddające krew mogą poczuć się słabiej w trakcie pobierania bądź po wyciągnięciu igły, ale bez przesady
No nie do końca. Zasłabnięcie, jeśli takie ma się zdarzyć, to rzeczywiście raczej na fotelu, ale ogólne osłabienie jednak trwa trochę dłużej. Zadyszki przy wchodzeniu na drugie piętro do mieszkania dostaję nawet parę dni po oddaniu :p A wcale aż tak źle u mnie z kondycją nie jest. Ale o ile ktoś nie jest zawodowym sportowcem - nie widzę najmniejszych przeszkód ^^

Tak dodam, że trzeba też uważać z używkami - większość z nich działa o wiele mocniej :p Chociaż dla niektórych to może być nawet mała zachęta... ^^

Honorowi dawcy odznaczeni oznakami (pierwsza, brązowa już za 6 litrów) mają też jakieś ulgi (słyszałem nawet, że od 6 litrów ma się dożywotnie uprawnienie do ulg ustawowych, ale głowy nie dam).

Co do ilości czekolad, to zależy od placówki. Kiedy mieliśmy w naszej stacji stołówkę dostawaliśmy pyszne śniadanko i 6 czekolad, teraz zlikwidowali jedzonko, ale dają 8 :p

Ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, że prawie zerowym kosztem można - bez cienia przesady - uratować komuś życie (:

Polecam.
_________________
All them say is, 'it make ya rebel'. AGAINST WHAT?
PTP Wymiany/Trades
 
Maniek 
Fingers' Artist


Kręcę od: IV 2007
Ręka: Prawa
Wiek: 31
Posty: 3080
Skąd: Radom/Lublin
Handel: 100% (+37, 0, 0)
Wysłany: |23 Lis 2011|, o 13:33   

Tutaj jak i na podforum FA pojawiła się dyskusja na temat oddawania krwi.
Napisałem o tym parę słów u nas na podforumie, na prośbę FeniXa zamieszczam ją tutaj.

Chodzi głównie o to, żeby poszerzyć wiedzę na ten dość istotny temat, ponieważ nie zawze jest tak jak nam się wydaje ;)
Treść zamieszczam poniżej:

Co do oddawania krwi to uważam to za bardzo szlachetny czyn, jednak osoby które decydują się oddawać krew regularnie (do kilku razy w roku) powinny liczyć się z następstwami takiego postępowania.
To nie jest tak, że oddamy sobie 450ml krwi i nasz organizm tego nie odczuje. Zresztą każdy kto kiedykolwiek oddawał krew zapewne widział liczne zasłabnięcia, a także czuł pewne osłabienie własnego organizmu. Osobiście ja bardzo dobrze czuję się po oddania krwi. Nie wiem czy to zasługa zmniejszenia ciśnienia krwi, czy przekonania, że zrobiłem coś dobrego, ale moje samopoczucie jest wtedy świetne ^^ Jedyny problem to to, że zdecydowanie szybciej łapie mnie wtedy znużenie.
No ale nie o tym miałem pisać. Oddając tą maksymalną ilość, czyli 450ml pozbawiamy się około 1/12 naszej całkowitej ilości krwi. "Odbudowa" takiej ilości krwi wymaga wzmożenia procesu o nazwie erytropoeza i trwa to ok. 2 tygodni.
Jeżeli będziemy oddawać regularnie krew (przykładowo co 4 miesiące) po pewnym czasie możemy liczyć na tytuł honorowego dawcy, z czym wiążą się różnego rodzaju zniżki, ale również należy się liczyć, że nasz organizm nie pozostanie na to bierny.
Dążę do tego, że decydując się na regularne oddawanie krwi musi być przygotowani na to, że będziemy musieli robić to do końca naszego życia. W innym wypadku, organizm przyzwyczajony do braku odpowiedniej ilości krwi, wejdzie w rutynę i nawet jeśli nie oddamy krwi, erytropoeza będzie wzmożona.
Wiązać się to będzie z nadmierną ilości krwi w organizmie, co może prowadzić do zawrotów głowy, złego samopoczucia, nadciśnienia, a co za tym idzie- wszystkich paskudnych następstw tego zjawiska.
Oczywiście można pomyśleć- "No spoko. Najwyżej będę oddawał krew całe życie. Moje samopoczucie będzie dobre, a przy tym zrobię dobry uczynek".
Po części racja. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że wraz ze starzeniem się, nasz organizm jest coraz słabszy, coraz częściej chorujemy, oddawanie krwi może nie być już tak "przyjemne" dla naszego organizmu. Poza tym, skoro częściej chorujemy, to w czasie choroby jak i po niej, przez jakiś czas nie jesteśmy w stanie oddać krwi.

Piszę o tym, bo niektórzy na forum główny wpadli w jakiś dziwny hurraoptymizm, że jak tylko będą mogli, to zawsze będą oddawać krew.
Jak wspomniałem na początku- czyn sam w sobie jest bardzo szlachetny. Dzięki niemu jesteśmy w stanie uratować komuś życie. Róbmy to jednak z głową, abyśmy sami nie stracili zdrowia.

Za mną oddawanie krwi chodzi od jakiegoś czasu. Na chwilę obecną, gdy intensywnie ćwiczę na siłowni, ponadto trenuję kosza i do tego mam mecze, oddanie krwi jest średnim pomysłem. Mimo wszystko, jeśli trafię na autobus, który jeździ po moim mieście, to raczej się zdecyduję ;d

Mam nadzieję, że to co napisałem naświetliło trochę całą sprawę ;)
_________________
PTP Wymiany/Trades
 
 
Fuco 



Kręcę od: '07
Posty: 2728
Skąd: Olsztyn
Handel: 100% (+167, 0, 0)
Wysłany: |23 Lis 2011|, o 20:45   

Brzmi mądrze, ale trochę mi namieszałeś w głowie. Słyszę takie opinie od jakiegoś czasu, ale z drugiej strony słyszałem też równie mądrze brzmiące głosy, że podobno to jest mit ;< Niektórzy mówią, że organizm faktycznie nie produkuje więcej krwi niż mu potrzeba, a ja sam już nie wiem do końca komu mam wierzyć. Ma ktoś jakieś konkretne i naprawdę wiarygodne źródła co do tego? (:
_________________
All them say is, 'it make ya rebel'. AGAINST WHAT?
PTP Wymiany/Trades
 
Rafau 
TSG

Kręcę od: I 2k8
Ręka: odkąd pamięta
Wiek: 25
Posty: 515
Skąd: się biorą dzieci?
Handel: 100% (+48, 0, 0)
Wysłany: |23 Lis 2011|, o 21:28   

sam też nie wierzę w nadmierną erytropoeze tylko dla tego że "przyzwyczailiśmy" organizm, bo rzeczywiście jest to niekorzystne energetycznie i metabolicznie. Idąc tym tokiem wszystko samo powinno wrócić do normy w ten sam sposób w jaki się "odchylilo" od normy.
PTP Wymiany/Trades
 
Maniek 
Fingers' Artist


Kręcę od: IV 2007
Ręka: Prawa
Wiek: 31
Posty: 3080
Skąd: Radom/Lublin
Handel: 100% (+37, 0, 0)
Wysłany: |28 Lis 2011|, o 13:39   

"Rafau" napisał/a:
nie wierzę w nadmierną erytropoeze tylko dla tego że "przyzwyczailiśmy" organizm, bo rzeczywiście jest to niekorzystne energetycznie i metabolicznie.

Well, argument dobry. Nie wiem czemu rozdrobniłeś się na energetykę i metabolizm, skoro oba pojęcia są ze sobą ściśle powiązane- w końcu w metabolizmie zachodzą różnego rodzaju przemiany energii ;)

Tak jak wspomniałem na początku- argument jest bardzo dobry, ponieważ jest bardzo logiczny. I na pewno ma odniesienie w rzeczywistości. Jeśli oddamy za pierwszym razem krew, czy za drugim na pewno nasz organizm nie wytworzy jej więcej niż było wcześniej, ponieważ większa ilość nie jest mu potrzebna.

Ja jednak rozumiem i przedstawiam to tak.
Wspominał o systematycznym oddawaniu krwi, kilka razy do roku. Przykładowo zaczynam oddawać krew w wieku 18 lat, robię to 4-krotnie w ciągu roku, do 48 roku życia. Czyli 30 lat.
W przypadku tak częstego oddawania krwi, mamy praktycznie stały jej niedobór. Organizm ciągle zmuszony jest ją produkować. Jeśli organizm robi coś systematycznie przez tak długi okres i nagle odbierz mu coś, uważam, że może to nie obejść się bez echa.
Weźmy na przykład papierosy. Jeśli mamy nałogowego palacza i z dnia na dzień odstawimy mu papierosy, to jego organizm również zareaguje. Co prawda w tym przypadku duże znaczenie ma czynnik psychiczny (można powiedzieć silna wola), który będzie pozwalał nam walczyć z nałogiem. Jednak głód nikotynowy pozostanie, organizm będzie próbował dostać to, co mu właśnie zabrano.
Trochę średnie to porównanie krwi do nałogu, bo to zupełnie różne rzeczy, aczkolwiek potwierdza tezę, że organizm przyzwyczają się do czegoś i zaprzestanie "tego czegoś" nie jest dla niego obojętne.
Cytat:
Ma ktoś jakieś konkretne i naprawdę wiarygodne źródła co do tego? (:

To co ja napisałem usłyszałem bodajże od ojca, który jest lekarzem.
Nie jest jednak specjalistą w tej dziedzinie, a to co robi obecnie kompletnie nie ma nic wspólnego z krwią, więc niekoniecznie musi być idealnie rozeznany.
Poza tym medycyna idzie tak do przodu, że nawet jeśli kiedyś mu coś takiego powiedzieli, teraz może być już uznane za błędne.

Więc ogólnie 100% pewności nie mam. To co usłyszałem, jednak jestem w jakiś logiczny sposób sobie wytłumaczyć ;)

Mimo wszystko fajnie, jakby ktoś miał pewne informacje na ten temat ^^
_________________
Ostatnio zmieniony przez Maniek |28 Lis 2011|, o 13:49, w całości zmieniany 1 raz  
PTP Wymiany/Trades
 
 
Rafau 
TSG

Kręcę od: I 2k8
Ręka: odkąd pamięta
Wiek: 25
Posty: 515
Skąd: się biorą dzieci?
Handel: 100% (+48, 0, 0)
Wysłany: |28 Lis 2011|, o 15:04   

"Maniek" napisał/a:
Well, argument dobry. Nie wiem czemu rozdrobniłeś się na energetykę i metabolizm, skoro oba pojęcia są ze sobą ściśle powiązane- w końcu w metabolizmie zachodzą różnego rodzaju przemiany energii ;)

Tutaj mi bardziej chodzilo o straty w substratach.

"Maniek" napisał/a:
W przypadku tak częstego oddawania krwi, mamy praktycznie stały jej niedobór. Organizm ciągle zmuszony jest ją produkować. Jeśli organizm robi coś systematycznie przez tak długi okres i nagle odbierz mu coś, uważam, że może to nie obejść się bez echa.

A nie jest tak ze przy niedoborze po prostu nie mozna oddawac krwi? Organizm przed kolejnym pobraniem powinien sie sam uspokoic, wiec nawet nie potrzebne by bylo rozwazanie tego zjawiska ^^

Sam tez specjalista nie jestem i nie mam zadnych sposobnosci zeby to sprawdzic, ale dyskusja przyjemna :D
PTP Wymiany/Trades
 
Alucard 
Użytkownik


Kręcę od: Od kiedy zacząłem
Ręka: Prawa
Wiek: 25
Posty: 3
Skąd: Kołobrzeg
Handel: 100% (+1, 0, 0)
Wysłany: |8 Sty 2012|, o 12:21   

Szkoda, że nie mam 18 :/
_________________
In the name of God, impure souls of the living dead
shall be banished into eternal damnation. Amen.
PTP Wymiany/Trades
 
 
Novy 
Użytkownik


Kręcę od: 1 marzec 2009r.
Ręka: Left < Right
Wiek: 31
Posty: 320
Handel: 100% (+2, 0, 0)
Wysłany: |8 Sty 2012|, o 15:35   

"Rafau" napisał/a:

"Maniek" napisał/a:
W przypadku tak częstego oddawania krwi, mamy praktycznie stały jej niedobór. Organizm ciągle zmuszony jest ją produkować. Jeśli organizm robi coś systematycznie przez tak długi okres i nagle odbierz mu coś, uważam, że może to nie obejść się bez echa.



A nie jest tak ze przy niedoborze po prostu nie mozna oddawac krwi? Organizm przed kolejnym pobraniem powinien sie sam uspokoic, wiec nawet nie potrzebne by bylo rozwazanie tego zjawiska ^^


To wygląda tak, że potem już MUSIMY oddawać regularnie krew, bo organizm przyzwyczajony do oddawania jej, produkuje więcej.
_________________
Kanał YouTube
Nie mam nic na sprzedaż / Nie znam się na modach.
Ostatnio zmieniony przez Novy |8 Sty 2012|, o 15:36, w całości zmieniany 1 raz  
PTP Wymiany/Trades
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIBlack modified by Falcone and Aragon77, Hakan for penspinning.pl