Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326
Zobacz temat - Poradnik tradowania
 
Forum penspinning.pl
Portal Polskich Penspinnerow

Artykuły - Poradnik tradowania

Gucio - |24 Gru 2010|, o 12:01
Temat postu: Poradnik tradowania
Witam w poradniku tradowania. Będę się starał wytłumaczyć najlepiej jak potrafię czym jest tradowanie, oraz jak poradzić sobie z różnymi dziwnymi sytuacjami. W pewnej części będę się bazował na poradniku Veynera (http://www.forum.penspinning.pl/viewtopic.php?t=3749) jednak uważam że tamten poradnik jest niekompletny, i w pewnej części nieaktualny.

1) Co to są trady, na czym polegają



Trade - (treɪd) ang. handel. Międzynarodowe trady, bo o nich piszę ten poradnik, polegają na wymienianiu się długopisami z pen spinnerami z innych krajów.
Jest do dobry sposób na powiększenie swojej kolekcji, albo na dorobienie do kieszonkowego bo można tanio dostać towar, który potem bez trudu można sprzedać na PPP za dużo większą kwotę niż włożyliśmy w dostanie go z zagranicy.

2) Słowniczek każdego tradera:

trade- handel
exchange - wymiana
feedback - opinia zwrotna, czyli popularny komentarz o wymiarze pozytywnym, negatywnym, lub neutralnym. Zwykle wyrażany w procentach.
whitelist/blacklist - listy, na których nie umieszcza się komentarzy, tylko po prostu "+" lub "-". W przypadku neutralnego rozwiązania transakcji, nie umieszcza się nic. Wyrażany w ilości plusów i ilości minusów.
shipping/handling - przesyłka
PayPal - jest to strona przez którą można przelewać nieograniczone kwoty pieniężne. (więcej o stronie w punkcie 6)
thread - post który podbija się co pewien czas, w tym przypadku post z oferta handlową
"R" - na paczkach, często występuje naklejka z wielkim "R" i kodem kreskowym. To znak że paczka jest zarejestrowana do systemu.


3) Najpopularniejsze boardy (linki do działów z handlem, oraz feedbacku/white list), oraz strony internetowe:


UPSB (ogólnoświatowe forum)
http://forum.upsb.info/forumdisplay.php?f=14 (handel)
http://forum.upsb.info/itrader_main.php (feedback)

GPC (niemieckie forum)
http://forum.penspinning....e672b8f0dc8d5f5 (handel)
http://forum.penspinning....php?f=27&t=2292 (whitelist i blacklist)

FPSB (francuskie forum)
http://thefpsb.penspinning.fr/echange-stylos-mods/ (handel)
http://thefpsb.penspinning.fr/feedback.php (feedback)

JEB (japońskie forum)
http://jeb.s3.zmx.jp/view...a9d74e89fdd6575 (cały handel jest podzielony na ofery kupna, oferty sprzedaży i oferty wymian)
http://jeb.s3.zmx.jp/viewtopic.php?f=65&t=1648 (whitelist)
http://jeb.s3.zmx.jp/viewtopic.php?f=65&t=4984 (blacklist)

HKPTB (hongkońskie forum tylko do tradingu)
http://hkptb.com/forum/ (handel)
feedback hkptb się sypnął, ponieważ nastąpiła fala fałszywych feedbacków, nad czym administracja nie potrafi zapanować.

Pensfactory (sklep Pariego, ma w ofercie zarówno peny jak i gotowe modyfikacje)
http://www.pensfactory.pl/

PenWish (amerykański sklep z zarówno długopisami, jak i gotowymi modyfikacjami)
www.penwish.com

PenDolSa (koreański sklep z zarówno długopisami, jak i gotowymi modyfikacjami. Nie polecam, ze względu na duże koszty przesyłki)
http://www.penspinstore.com/

JetPens (amerykański sklep posiadający w ofercie tylko niezmodowane peny)
www.jetpens.com

Stationery Art (amerykański sklep posiadający w ofercie tylko niezmodowane peny)
http://www.stationeryart.com


4) Od czego trzeba zacząć?


Cała przygoda z tradingiem powinna rozpocząć się od dokładnego rozpoznania rynku. Zarówno krajowego, jak i zagranicznego. By tego dokonać, należy wejść na board który nas interesuje, i przeglądać poszczególne oferty. Zarówno peny jakie ktoś ma nam do zaoferowania, jak i peny jakie ktoś chciałby nabyć. Jest to bardzo czasochłonne, ale bez tego nie mamy pojęcia co jest teraz "na topie".

Następnie należy pokombinować co by tu zrobić, aby spełnić zachcianki naszego zagranicznego kolegi. Peny najlepiej nabyć ze stron wymienionych powyżej, lub po prostu z papierniczaków. Oczywiście od razu nie dorobimy się dużych sum, wręcz przeciwnie, najpierw trzeba trochę zainwestować. Gdy już dojdziemy do momentu, w którym orientujemy się w sytuacji na rynku, i chcemy wykonać nasz pierwszy zagraniczny trade, należy ustalić warunki.

5) Warunki handlu.

No tak, tylko jak je ustalić, żeby były dla obu stron korzystne? Sprawa jest prosta. By wam to wyjaśnić, podam przykład spoko mini. W Polsce, kupując je paczkami (80 sztuk) płacimy przykładowo 90 groszy za sztukę. We Francji po PMWT (Pen Modding World Tournament) był na nie szał. Wszystko za sprawą Neptuna i jego gripcutów w owych gripach. Cena z 1 euro za sztukę wzrosła do ponad 2.5 euro. I teraz naszym zadaniem jest, aby zaoferować cenę niższą niż 2.5 euro aby była ona atrakcyjna dla Francuza, oraz jak najwyższą, aby zarobek był największy. Oczywiście miłe są wszelkie gratisy, którymi zwykle są długopisy lub części.

Następnym krokiem, powinno być ustalenie kolejności wysyłania. Tutaj znaczącą rolę ma feedback (whitelist) oraz to czy kupujemy czy może wymieniamy się. W przypadku kupowania, sprawa jest jasna. Najpierw wysyła się pieniądze, następnie czeka się grzecznie na przesyłkę.
W przypadku wymiany, osoba może sobie zastrzec w threadzie że nie wysyła pierwsza. Wtedy sprawa jest jasna. Możemy się zdecydować lub nie, lecz nie ma się co spodziewać jakichś ustępstw. Jeśli zaś osoba sobie nie zastrzega takiego prawa, zwykle wysyła osoba która ma mniej feedbacku (w przypadku 100% feedbacku liczy się ilość pozytywnie zakończonych transakcji). Przyjęło się również, że zwykle pierwsza wysyła osoba która napisała do innej z prośba o wymianę. Nie jest to jednak reguła, raczej taka koleżeńska sprawa.


6) Możliwości zapłaty.

Możliwości jest kilka. W kraju najpopularniejszym sposobem jest przelew bankowy. Jeżeli adresat ma konto bankowe, idziemy do punktu poboru opłat, i tam płacimy w zależności od ceny ustalonej przez ten punkt, zwykle cena waha się od 80 groszy do około 1,5 z. Przelewy można też wysyłać na poczcie, lecz cena takiego przelewu to ok 2.5 zł. Najlepszym wyjsciem jednak jest wykonanie przelewu poprzez konto bankowe. Opłata wynosi kilka groszy, lub jest zupełnie darmowa, nie trzeba wypełniać kwitków, ani nawet ruszać się z domu. Na pewno jest to wygodne. Jeśli zaś osobnik z którym handlujemy, nie ma konta bankowego, pozostaje przekaz pocztowy, do którego potrzebny jest adres oraz imie i nazwisko odbiorcy.

Inaczej sprawa wygląda zaś w przelewach międzynarodowych. Tutaj wchodzi PayPal, czyli coś w rodzaju międzynarodowego banku elektronicznego. Pieniądze na PayPala można przelać na dwa sposoby. Albo z konta bankowego, gdzie wysyłamy pieniądze do biura PayPala w Polsce, gdzie w temacie piszemy identyfikator przelewu. Identyfikator, to numer twoejgo konta na PayPalu.
Tak to wygląda.


Inną opcją, jest wysłanie pieniędzy w kopercie. Moi znajomi zawsze pakowali pieniądze do długopisu z ciemną rurką. Raz zdarzyło mi się wyciągać 50 euro z mechanizmu klikającego w shakerze. W ten sposób mamy 90% pewność, że nikt nam pieniędzy nie ukradnie, lecz zawsze trzeba się liczyć z pewnym ryzykiem.

7) Wysyłka

Gdy już wszystko ustalone, wiemy kto wysyła pierwszy, lub długopisy są już opłacone, czas na wycieczkę na pocztę. Lekkie przesyłki, należy wysyłać w kopertach bąbelkowych, wkładając zawartość w zwykły woreczek foliowy, aby w razie przerwania koperty zmniejszyć ryzyko wysypania się długopisów.
Cięższe zaś, warto pakować w niewielkie kartonowe pudełka, ponieważ zwykła koperta mogła by się rozerwać.
Z zapakowaną paczką podchodzimy do okienka. Przed nami, leżą różne karteczki, których nie wolno się bać! Są bardzo potrzebne w przypadku zaginięcia paczki, i służą jako jedyny dowód przy udowadniania oszustwa. Na ich podstawie, zgłasza się wnioski o odszkodowania, więc myślę że następna paczka którą wyślecie, będzie już oznaczona znaczkiem "R". Tak ten druczek wygląda na dowolnym przykładzie:

a tak na paczce:


Bardzo ważne, aby go nie zgubić!!! Trzeba go pilnować jak oka w głowie do momentu, aż trader nie powie nam że dostał paczkę!

8) Reklamacja

Gdy zdarzy się ta nieprzyjemna sytuacja kiedy trader mówi nam, że "jest już miesiąc od wysłania przesyłki, a ja dalej jej nie mam", lub "długopisy były starannie zapakowane w kopertę babelkową, ale mimo wszystko długopisy są połamane i popękane" to najwyższa pora, aby udać się na pocztę z reklamacją. Przychodzimy do oddzielnego okienka, na którym powinno pisać "Reklamacje" wyciągamy druczek który wypełnialiśmy przy przesyłce, i mówimy pani o zaistniałej sytuacji. Ona powinna nam dać kartkę do wypełnienia, gdzie piszemy nasze dane, dane adresata, co w przesyłce było, ile było warte, do kogo przesyłka ma trafić w razie odnalezienia, oraz ile chcemy dostać odszkodowania w razie zagubienia. To pytanie o wysokość żądanego odszkodowania jest raczej mało warta, gdyż Poczta i tak wypłaci ile jej się podoba. Po wypełnieniu, pani pisze nam na odwrocie wspomnianej już karteczki coś takiego: (przyjęto reklamację, data, podpis i pieczątka),



oraz powiadamia, że dostaniesz oficjalny list z poczty za 3 miesiące.

Czekasz.
Po 3 miesiącach są dwie opcje. Albo reklamacja została rozpatrzona pozytywnie, albo negatywnie.
W przypadku rozpatrzenia pozytywnego, dostajemy takie pismo:


W przypadku rozpatrzenia negatywnego, takie:


Jeśli paczka się zagubiła i wysłali pismo numer jeden, udajemy się na pocztę, i składamy prośbę o przyznania odszkodowania o wartości x. Od tego czasu, minie już nie cały tydzień, gdy do domu zapuka listonosz z przekazem pieniężnym, oczywiście ustalonym przez urząd pocztowy (gdzie by Cię tam posłuchali ;d).


8) Podsumowanie


Oczywiście nie chcemy, aby trading był tylko biznesem i sposobem na dorobienia się wielkich sum pieniędzy. Na długopisach można faktycznie zarobić fajne kieszonkowe, ale głównie chodzi o poznawanie się z innymi ludźmi, zdobywaniu długopisów dla siebie. Niezapomnianym przeżyciem dla mnie było otrzymanie pierwszej zagranicznej paczki z Singapuru, w której był 2 szare sailory i 10 tinted g3. Wtedy Piloty g3 to było dla mnie coś nieosiągalnego, a tymczasem miałem je właśnie w dłoni. Wtedy nie było ważne czy one są tinted czy clear, czy w ogóle je sprzedam czy nie... Wtedy liczyło się tylko to, że osiągnąłem coś sam. Że wymieniłem się osobą z innego kontynentu, i mam w dłoni moje sny i marzenia. W dzisiejszych czasach z naszego forum zrobiło się forum handlarzy, dla których zarobek i wizja pieniędzy w tradingu jest najważniejsza. Też przyznam się szczerze miałem taki moment, gdy pieniądze były celem wszelkich trudów, i doszedłem do momentu, że nie miałem czym kręcić bo wszystko sprzedałem, bo była dobra oferta. Teraz już wiem, że nie tędy droga i mam nadzieję, że czytając ten tekst wy też dojdziecie do tego samego wniosku.

Phantasm - |31 Gru 2010|, o 10:01

Gucio napisał/a:
"R" - na paczkach, często występuje naklejka z wielkim "R" i kodem kreskowym. To znak że paczka jest zarejestrowana do systemu, i


zabrakło zdania, czy czegoś nie zrozumiałem :d

Gucio - |31 Gru 2010|, o 13:29

"Phantasm" napisał/a:
Gucio napisał/a:
"R" - na paczkach, często występuje naklejka z wielkim "R" i kodem kreskowym. To znak że paczka jest zarejestrowana do systemu, i


zabrakło zdania, czy czegoś nie zrozumiałem :d


/done


Ant: /done

Dzięki za zgłaszanie. Mimo przeglądnięcia x^5 razy, zawsze się coś przeoczy (;

Krasnal - |1 Sty 2011|, o 11:08

Nie wiem czemu nie napisałeś, że nie trzeba wysyłać paczek poleconym. Traktowanie listu jako poleconego kosztuje dodatkowe 5.30 zł, więc w wypadku, jeśli wysyłamy np. paczkę 50-100 g do Europy płacisz dwa razy tyle, a wcale nie musisz dostać żadnego odszkodowania w wypadku zaginięcia paczki.
Gucio - |1 Sty 2011|, o 13:07

"Krasnal" napisał/a:
Nie wiem czemu nie napisałeś, że nie trzeba wysyłać paczek poleconym. Traktowanie listu jako poleconego kosztuje dodatkowe 5.30 zł, więc w wypadku, jeśli wysyłamy np. paczkę 50-100 g do Europy płacisz dwa razy tyle, a wcale nie musisz dostać żadnego odszkodowania w wypadku zaginięcia paczki.


1) jeśli paczka faktycznie zaginęla, a ne gościu scammnął, to poczta ZAWSZE wypłaca odszkodowanie, pod warunkiem że paczka jest zarejestrowana (polecona). Jeśli nie wypłaci, masz podstawy, aby oddać sprawę do sądu.

2) chyba nie trzeba być wybitnie zdolnym, aby wiedzieć że jak nas fundusze nie puszczają, to nie kupujemy przesyłki poleconej, ale wtedy wystawiamy się na ryzyko zagubienia lub nie mamy żadego dowodu na przypadek scammu.

3)Pisałem w bodajrze warunkach tradu, że to nie za naszą kasę wysyłamy, tylko za kase osoby która od nas kupuje, więc mówisz gościowi że chcesz aby paczka była bezpieczniejsza, i żeby dałCi 1.5 euro więcej. W przypadku wymiany, jak ktoś zarejestruje a ty nie, to będzie nie fair, a jeśli obaj nie zarejestrujecie, to wasz problem. Ja rejestruję, ponieważ już się przekonałem że 5 zł to jest NIC w porównaniu do tych paczek które mi zginęły, i za które nie mam nic. Rób jak chcesz, to jest tylko poradnik, a nie przykazania.

Kruk - |1 Sty 2011|, o 20:50

Dlaczego nie wymiana/handel tylko ten dziwnie brzmiący trad? No, a w punkcie 5 objawił nam się ekonomista! Jak cena jest 2,50 to zaoferuj 2. Jeszcze chleb połóż na końcu sklepu a gumę do żucia przy kasach i zysk gwarantowany, kieszonkowe rośnie z 20zł na 25zł!

A w ogóle to jak jest taki popyt na te "spoko" to zmówcie się (tylko po cichu, bo to nielegalne) i oferujcie żabojadom po 3 i nie schodźcie ani o centa!

Powiesz mi jaki jest cel tego posta?

Powiem Ci jak napiszesz posta zamiast zmieniać mojego.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group