Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326

Warning: Illegal string offset 'user_level' in /alt/home/webmaster.penspinning/html/forum/includes/bbcode.php on line 326
Zobacz temat - Forum w formie microbloga.
 
Forum penspinning.pl
Portal Polskich Penspinnerow

Technikalia - Forum w formie microbloga.

Pari - |22 Lut 2015|, o 17:36
Temat postu: Forum w formie microbloga.
Dzieje forum Portalu Polskich Penspinnerów sięgają już niemal dekady. Początkowo był to dział na forum o żonglerce, następnie dante postawił forum dyskusyjne na phpFusion, aż w końcu otwarto pełnoprawne forum oparte na phpbb2 by przemo. Skrypt forum postawiono dnia 15 Listopada 2006 roku. W kwietniu tego roku, PPP rozpocznie 10 rok działalności.

Popularność pen spinningu w Polsce była przeróżna. Od niszy o której nikt nie miał pojęcia, poprzez wiele wystąpień w telewizji po których dało się zaobserwować widoczny większy ruch, aż do obecnej sytuacji, w której w Polsce istnieje świadomość pen spinningu, jednak nadal pozostaje on zajęciem dla niewielu.

Przez te lata nasze forum przechodziło drogą ewolucji, wiele zmian, nie tylko technicznych ale i społecznościowych. Początkowo brak było dyscypliny, a użytkownicy mieli do siebie zaufanie, inicjatywy wychodziły od każdego i każdy na tym korzystał. W czasach największej aktywności forum, wytworzył się specyficzny układ na linii użytkownik - osoba funkcyjna (Administrator, Moderator, Ikona, Redaktor i inni), który spowodował, że pełniona fukncja była wyznacznikiem pozycji wśród społeczności na forum. Powstawało wtedy wiele dyskusji, sporo było różnego rodzaju inicjatyw. Niestety nie wszystkie mogły być zrealizowane, dlatego wybierano najważniejsze i były one koordynowane przez osoby funkcyjne. Śladem tamtych czasów są pozostawione treści, które do dziś pomagają nowym w ich nauce pen spinnngu. Obecnie, dyskusja sprowadza się do lakonicznych i krótkich wypowiedzi, użytkownicy często trzymają kontakt poza forum, nie jest ono jedynym miejscem wymiany informacji. Straciła na znaczeniu rola administratorów i moderatorów. Oczywiście ujmuję tutaj kilka lat, a nie ostatnie miesiące, w których widać próbę uporządkowania różnych treści, chylę czoła Phantasmowi i Bananowi i dziękuję za chęci i zaangażowanie.

Zmieniała się również moja koncepcja społeczności PPP, jak również odpowiadająca jej otoczka techniczna. Zawsze to społeczność była przed nami, a my za wolno reagowaliśmy na dynamikę tych zmian. Zresztą nie zawsze był na to czas i zasoby w postaci osób posiadających określone umiejętności.

W obliczu nowch technologii i zmieniającego się wyglądu i kształtu internetu uważam, że akualna forma naszego forum jest przeżytkiem. Wiele osób w ciągu tych 10 lat zauważało, że wchodzi tu tylko ze względu na ludzi. A najszybszą formą komunikacji z nimi i utrzymywania kontaktu był mini chat - shoutbox. Obecnie wielu nie widzi potrzeby zakładania nowych tematów w których trzymać by się trzeba było jednego wątku. Wydaje mi się, że taka forma to przeżytek. A na pewno nie na tak mało złożoną sprawę, jaką jest pen spinning. Być może z punktu widzenia osoby z zewnątrz pen spinning jest skomplikowany. Wydaje mi się jednak, że dobre skatalogowanie i opisanie tej wiedzy na statycznej stronie załatwia sprawę. Oczywiście, świat idzie do przodu, pen spinning również się zmienia, ale to są mody i poszczególne zaawansowane triki, podstawy są niezmienne.

Po 5 latach od ostatniej zmiany strony głównej muszę przyznać, że idea którą miałem wtedy jest błędna i forum nie musi być kompendium wiedzy. Wiedza powinna być przedstawiona w atrakcyjnej formie, najlepiej w formie video, na stronie głównej. Forum ma tylko jedną i zasadniczą funkcję którą jest funkcja społeczna.

Co skłoniło do zmian? Cały czas żyłem w przeświadczeniu, że stronę należy zaktualizować i unowocześnić, jednak nie zawsze wystarczało chęci i motywacji do zrobienia tego. Mamy świadomość, że aktualny skryp forum jest już bardzo stary, posiada wiele dziur. Tak po prostu dzisiaj już się nie programuje, chcieliśmy przejść na phpbb3 - czyli skrypt ten sam, ale w nowoczesnym wydaniu, jednak jest to zadanie o tyle skomplikowane, że aktualne forum posiada wiele autorskich rozwiązań, które nie współgrają z nowym systemem. W międzyczasie przyszły niniejsze rozważania na temat akutalnej formy wymiany informacji w internecie.

Mniejsza aktwność na forum w ostatnich latach, zmusiła mnie do tej diagnozy. Chciałbym dać użytkowniom ulgę i dostosować odpowiednią formę do potrzeb i nastrojów panujących na PPP.

Moje myślenie było proste, rozszerzyć funkcję shoutboxa na całe forum. Zadałem sobie pytanie, jak dzisiaj wygląda komunikacja w internecie? Wielu się sprzeciwia i ją wypiera, niestety prawda jest taka, że forma komunikacji jest coraz krótsza i lakoniczna. Informacja przekazywana jest szybko. Bardzo często widzi się jedno okno w którym należy wpisać, "O czym teraz myślisz". Dostosowane to wszystko jest pod urządzenia mobilne, dzięki którym internet jest dosłownie wszędzie. Za sprawą tego, użytkownicy poszukują jak najszybszego i najprostrzego sposobu na dotarcie do informacji, jak i jej przekazania. Ewidentnym przykładem tego jest Facebook, Twitter, Wykop i wiele innych tego typu serwisów. Oczywiście chciałbym podkreślić, że taka nowoczesna forma wcale nie przekraśla obszernych, głębokich i wartościowych wypowiedzi oraz dyskusji.

Z pomocą przyszedł Fenix i na próbę zainstalowaliśmy Microbloga PPP, który odpowiada tym potrzebom. Link na końcu. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i spróbowania tej nowej formy forum PPP.

Pewnie nasuwa się tutaj pytanie, czy ta forma microbloga zastąpi aktualne forum? To już zależy od was, nie chcemy tu z Fenixem robić nic na siłę. Jest to propozycja od nas, być może wam się spodoba. Oczywiście to dopiero pierwszy skrypt który zainstalowaliśmy, jeżeli ten się nie sprawdzi być może wypróbujemy coś nowego. Sprawa jest otwarta, a migracja może być bardzo płynna. Oczywiście, gdyby stało się tak, że microblog zastąpi forum, nie będziemy kasować skrypu phpbb2, gdyż jest tu dużo wiedzi, oraz kawał historii.

Liczę również na rzetelne argumenty w tym temacie za i przeciw, może wyniknie z tego jakaś dyskusja która przyda nam się do przemyśleń.

Zapraszam do rejestracji i udzielania się. Pamiętajcie, że na microblogu działy zastępują tagi, w FAQ, które jest niestety po angielsku jest wszystko ładnie opisane.

www.penspinning.pl/micro/

Krasnal - |22 Lut 2015|, o 18:11

ważne, żeby zostały czarno-zielone barwy, no a pomysł mi się podoba. treść >>> forma. pzdr
player_X - |22 Lut 2015|, o 19:10

Microblog w formie lekko zmienionego Twittera jest strzałem w dziesiątkę zarówno pod względem formy jak i możliwości wprowadzania zmian pod kątem lepszego użytkowania.
Mam jednak kilka uwag:
- uważam, że nie jest on w stanie całkowicie zastąpić forum (chyba takie miejsce jest nam jednak potrzebne),
- Antek dobrze zauważył, iż dodawanie się do znajomych nie bardzo ma sens. Coś takiego prędzej podzieli społeczność niż ją zjednoczy i skupi,
- no własnie. Antek napisał. Na blogu. Szybka wymiana informacji w formie twitterowych postów/ wpisów na shoutboxie jednocześnie w obu miejscach mija się z celem. Zawsze coś komuś umknie, nagle pojawią się dwie dyskusje itd. Proponuję wolną dyskusję przenieść całkowicie na blog, a forum zostawić tylko do nudnych (tak na prawdę to wcale nie nudnych :razz: ) wywodów.

Podsumowując: Panowie kawał dobrej roboty odwaliliście, jestem bardzo na tak jednak jeśli oba środowiska mają działać obok siebie, z mojego punktu widzenia niezbędne będą zmiany przeze mnie wymienione.

FeniX - |22 Lut 2015|, o 20:12

Coś, co pisałem już na mikroblogu - w "full name" nie musicie wpisywać swojego imienia i nazwiska. Jest to nazwa wyświetlana po prostu, może być różna od waszego loginu.

Do aktualnie ustawionej kolorystyki nie przywiązujcie wagi - to jest domyślny styl po prostu. Jeśli rozwiązanie się przyjmie, to zrobimy własny, odpowiadający naszym potrzebom.

"player_X" napisał/a:
no własnie. Antek napisał. Na blogu. Szybka wymiana informacji w formie twitterowych postów/ wpisów na shoutboxie jednocześnie w obu miejscach mija się z celem. Zawsze coś komuś umknie, nagle pojawią się dwie dyskusje itd. Proponuję wolną dyskusję przenieść całkowicie na blog, a forum zostawić tylko do nudnych (tak na prawdę to wcale nie nudnych :razz: ) wywodów.

Docelowo mikroblog miałby zastąpić forum, więc możliwości pisania tutaj zostałaby zablokowana. Aktualnie żyje praktycznie wyłącznie shoutbox, a po kilku zmianach mikroblog może spokojnie go zastąpić dając jednocześnie szersze możliwości.

Są tam możliwości zakładania grup prywatnych i otwartych, tworzenia wydarzeń (jeszcze do poprawy), więc takie ogólne rzeczy do czego najczęściej służyło samo forum tam też są. Tematy handlowe rozwiązuje korzystanie z taga, np #handel.

Dejv - |22 Lut 2015|, o 21:43

w sumie propsuje akcje, mam nadzieję że zrobi się rewolucja i naplynie ludzi.
jakaś myśl o mobilnych urządzeniach, na ppp mi wygodniej, od roku loguje się tylko mobilnie, i inny layout ofc.
Ciężko będzie zostawić wszystko tutaj i się przenieść.


edit: wiem, że większość zna słówka typu profile, home, messages, jednak w polskiej wersji byłoby przytulniej

maj0nez - |22 Lut 2015|, o 21:51

Podoba mi sie :D Tylko mam pytanie: czy nie lepiej by bylo gdyby klikniecie w logo odwolywalo nas na publiczna os czasu?

Czekam na ciemna szate graficzna :D #tylkonocny

FeniX - |22 Lut 2015|, o 21:57

maj0nez, wrzuć proszę tę uwagę z tagiem #fix na mikrobloga, tak zbieram rzeczy które pasuje poprawić/przemyśleć.
FeniX - |22 Lut 2015|, o 22:03

"Dejv" napisał/a:
wiem, że większość zna słówka typu profile, home, messages, jednak w polskiej wersji byłoby przytulniej


Dejv, wiem o tym. Co ciekawe plik z tłumaczeniami polskimi jest, ale z jakiegoś powodu system nie reaguje na to, że mam wybrany język inny niż angielski. Będę musiał się temu przyjrzeć.

Micro - |24 Lut 2015|, o 13:29

Ja specjalnie nie korzystam z tego typu serwisów ,ale być może w przyszłości .
Bardziej mnie cieszy fakt ,że jestem "inicjatorem" pomysłu hihihihihihi


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group